Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը ցանկանում է, որ Ձմեռ Պապիկը իրավական համակարգից տանի դատարանների նախագահների ինստիտուտը 01/09/2016   12:05  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը ցանկանում է, որպեսզի այս տարի  Ձմեռ Պապիկը ոչ թե իրավական համակարգ բերի, այլ իրավական համակարգից տանի դատարանների նախագահների ինստիտուտը, դա շատ մեծ խոչընդոտ է անկախ արդարադատության իրականացման համար:  Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում նշեց փաստաբան Միհրան Պողոսյանը:
Ըստ նրա` տպավորություն է ստեղծվում, որ դատարանները ինչ-որ նախարարության նման գործողություններ են անում, ունեն նախարար, վարչության պետեր,  և այլն և այլն: «Եթե մենք ունենանք 250-260 բոլորը բոլորին հավասար դատավորներ, մեր արդարադատության համակարգում դրական տեղաշարժերը միանգամից կարձանագրվեն»,- ասաց փաստաբանը՝  ընդգծելով, որ  250 անձ չի կարող կախվածության մեջ գտնվել:
Դատարանի նախագահը, ըստ Միհրան Պողոսյանի,  պետք է լինի քաղաքացիական ծառայող, որը պետք է իրականացնի դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի գործառույթներ: Մինչդեռ Հայաստանում դատարանի նախագահը անվանական համարվում է մյուսներին հավասար դատավոր, սակայն օժտված է որոշակի այլ գործառույթներով:
Փաստաբանը վստահ է, որ դատավորները պետք է մեկը մյուսին վերադասության կամ ստորադասության սկզբունքներով չառաջնորդվեն,  պետք է հանդես գան որպես հավասարը հավասարի հետ: Մասնավորապես, հավասարություն պետք է լինի Վճռաբեկ դատարանի դատավորի և  առաջին ատյանի դատարանի դատավորի միջև փոխհարաբերություններում:
Միհրան Պողոսյանը ցանկանում է նաև, որ նախաքննության մարմինները  վերջիվերջո հասկանան, որ քննիչը միայն մեղադրանքի կողմում հանդես եկող պաշտոնատար անձ չէ:
Քննիչն, ըստ քրեական դատավարության օրենսգրքի 17-րդ հոդվածի, պարտավորություն ունի իրականացնելու լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն, այդ թվում՝  քննարկել մեղադրյալի անմեղության հետ կապված բոլոր հանգամանքները: «Եվ կցանկանամ, որ նախաքննական մարմիններին Ձմեռ Պապիկը բերի մտածելակերպի փոփոխություն, որպեսզի վերջիններս նախաքննություն իրականացնելիս չանտեսեն որևէ մեկի շահը և չառաջնորդվեն դատի տալու մղումով ու ցանկությամբ»,- ասաց Միհրան Պողոսյանը:

Армянский адвокат считает институт председателей судов большим препятствием для независимого отправления правосудия 01/09/2016   13:29  |  Актуальная тема
Адвокат Мигран Погосян желает, чтобы Дед Мороз в текущем году убрал из правовой системы институт председателей судов, который, по его мнению, является большим препятствием для независимого отправления правосудия. Об этом адвокат заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”.
По его словам, создается впечатление, что суды осуществляют деятельность, подобную работе министерств: имеют министров, начальников управлений и т.д.
“Если у нас будет 250-260 судей с равными полномочиями, то в системе правосудия будут сразу зафиксированы положительные подвижки”, - сказал юрист, подчеркнув, что 250 человек не могут находиться в состоянии зависимости.
Председатель суда, по мнению Миграна Погосяна, должен быть госслужащим, который будет выполнять функции руководителя аппарата суда. Между тем в Армении председатель суда номинально считается судьей с равными полномочиями с остальными, однако, он при этом наделен некоторыми другими функциями.
Адвокат уверен, что судьи не должны руководствоваться принципом субординации, должны вести себя как равный с равным. В частности, по его словам, принцип равенства должен лежать в основе взаимоотношений между судьей Кассационного суда и судьей суда первой инстанции.
Мигран Поогосян также пожелал, что органы предварительного следствия в конце концов поняли, что следователь – это не только официальное лицо, выступающее только в составе обвинения.
Согласно статье 17 Уголовно-процессуального кодекса Армении, следователь обязан проводить полное, объективное и всестороннее расследование, в том числе рассмотреть все обстоятельства, связанные с невиновностью обвиняемого. Я бы хотел, чтобы органы предварительного следствия изменили свой образ мышления, дабы последние при проведении предварительного расследования не игнорировали чьи-то интересы и не руководствовались стремлением и желанием довести дело до суда”, - сказал Мигран Погосян.