Սուդանը արտաքսում է երկրից Իրանի դեսպանին 01/04/2016   17:30  |  Միջազգային լրահոս
Սուդանի իշխանությունները հայտարարել են ԻԻՀ դեսպանին երկրից արտաքսելու մասին` Իրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատան եւ հյուպատոսարանի վրա կատարված հարձակումներից հետո: Այս մասին հունվարի 4-ին հաղորդել է «Al Arabiya» հեռուստաալիքը`  երկրի նախագահի վարչակազմի հայտարարությունը:
«Սուդանի Հանրապետությունը  Իրանի դեսպանին հայտարարել է persona non grata է եւ պահանջել է, որ դիվանագիտական առաքելության բոլոր աշխատակիցները  հեռանան երկրից: Միաժամանակ որոշում է կայացվել Թեհրանից հետ կանչել Սուդանի դեսպանին», - ասված է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ` երկուշաբթի, Իրանի հետ դիվանագիտական առաքելությունը խզելու մասին  հայտարարել են Սաուդյան Արաբիան եւ Բահրեյնը:
Բոլոր երեք երկրներն էլ, որոնք  Թեհրանի հետ խզել են դիվանագիտական հարաբերությունները, հանդիսանում են իսլամական ռազմական կոալիցիայի անդամ:
Իրանի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ հարաբերությունների լարվածությունը զարգացավ այն բանից հետո, երբ հունվարի 2-ին սաուդյան իշխանությունները գլխատեցին շիա քարոզիչ Նիմր ալ-Նիմրային, ով հանդես էր գալիս կրոնական փոքրամասնության իրավունքների պաշտպանության օգտին: Նրանից բացի գլխատվել է եւս 46 անձ` մեղավոր ճանաչվելով ահաբեկչական գործունեությանն աջակցելու մեջ:
Մահապատժից անմիջապես հետո Իրանը հանդես է եկել դատապարտող հայտարարությամբ. ԻԻՀ նախագահը դատապարտել է քարոզիչի` մահապատժի ենթարկելը` այն գնահատելով որպես անմարդկային քայլ, որը հակասում է մարդու իրավունքներին եւ մահմեդականների արժեքներին: Իրանի հոգեւոր առաջնորդ Ալի Խամենին, քննադատելով ան-Նիմրայի մահապատժի ենթարկվելը, նշել է, որ Սաուդյան Արաբիան չի խուսափի «Սուրբ հատուցումից»:
Հունվարի 3-ին բողոքի ակցիաներ են տեղի ունեցել Իրանում, որի ժամանակ ցուցարարները հարձակվել են Իրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատան եւ հյուպատոսարանի վրա:

Власти Судана выдворяют из страны иранского посла - СМИ 01/04/2016   16:56  |  Международные новости
Власти Судана на фоне нападения на посольство Саудовской Аравии в Тегеране объявили о выдворении из страны иранского посла. Об этом, как передает “Лента.ру”, сообщает телеканал «Аль-Арабия», ссылаясь на заявление администрации президента страны Омара аль-Башира.
«Республика Судан объявила посла Ирана персоной нон-грата и потребовала от всех служащих дипломатического представительства покинуть страну. Также было принято решение отозвать из Ирана суданского посла», — говорится в заявлении.
Ранее в понедельник о разрыве дипломатических отношений с Ираном объявили Саудовская Аравия и Бахрейн.
Все три страны, разорвавшие отношения с Тегераном, являются участниками Исламской военной коалиции.
Как напоминает “Лента.ру”, эскалация конфликта между Ираном и Саудовской Аравией произошла после того, как саудовские власти казнили шейха Нимра аль-Нимра, выступавшего за права религиозного меньшинства на востоке королевства. Кроме него, казнили еще 46 человек, признанных виновными в содействии террористической деятельности.
В ответ ряд иранских руководителей выступил с резкими заявлениями в адрес Эр-Рияда. В свою очередь саудовский МИД вызвал иранского посла и заявил ему протест. В ночь на 3 января демонстранты напали на посольство Саудовской Аравии в Тегеране и консульство в Мешхеде. После этого саудовские дипломаты были эвакуированы из Ирана.
О создании Исламской военной коалиции было объявлено 15 декабря 2015 года. В коалицию вошли 34 страны. Из государств Аравийского полуострова в союз вошли Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн, Катар, Кувейт, Йемен. Из африканских — Бенин, Чад, Того, Тунис, Джибути, Сенегал, Судан, Сьерра-Леоне, Сомали, Габон, Гвинея, Коморские Острова, Кот-д'Ивуар, Ливия, Мали, Египет, Марокко, Мавритания, Нигер и Нигерия. Участниками объединения также стали Иордания, Палестина, Ливан, Турция, Пакистан, Бангладеш, Мальдивы и Малайзия.
В коалицию не вошел Иран, главный соперник Саудовской Аравии в регионе. В списке отсутствуют Сирия, Ирак и Оман.