ՀՀ դատախազությունում ուսումնասիրվել է ընտրական իրավունքի իրացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ 487 տեղեկատվություն. հարուցվել է 38 քրեական գործ 12/17/2015   19:25  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզչության, հանրաքվեի և դրան հաջորդող գործընթացների շրջանակներում ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ ահազանգերին՝ դատախազության լիազորությունների շրջանակում պատշաճ իրավական գործընթաց իրականացնելու նպատակով ՀՀ դատախազությունում ստեղծված  աշխատանքային խմբի կողմից դեկտեմբերի 16-ի դրությամբ ուսումնասիրվել է  487 տարբեր բնույթի տեղեկատվություն /ԶԼՄ-ների  և ՀԿ-ների հրապարակումներ, նաև քաղաքացիների ահազանգեր և գրավոր դիմումներ/: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ դատախազության պաշտոնական կայքից:
Դրանցից 435-ը պարունակել են առերևույթ հանցագործության հատկանիշների մասին տվյալներ, որոնք ուղարկվել են ըստ ենթակայության՝ հետաքննական և նախաքննական մարմիններին՝ նյութեր նախապատրաստելու նպատակով, իսկ 14 հրապարակում ուղարկվել է ՀՀ Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ՝ ստուգողական գործողություններ իրականացնելու նպատակով: 38 դեպքով հարուցվել է քրեական գործ:
12:56 17/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԱրաբկիրի 3 տեղամասերում հանրաքվեի քվեարկության արդյունքները կեղծելու դեպքերի առթիվ քրեական գործեր են հարուցվել

Возбуждено 38 уголовных дел по фактам нарушений в ходе голосования на референдуме в Армении - Генпрокуратура 12/18/2015 11:07 | Конституционные реформы
38 уголовных дел возбуждено по фактам нарушений в ходе голосования на референдуме реформе Конституции, сообщила в четверг пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
"По состоянию на 16 декабря рабочей группой при Генеральной прокуратуре Армении было изучено 487 различных сообщений – публикаций в СМИ, заявлений неправительственных организаций, а также письменные обращения граждан. 435 сообщений содержали сведения с признаками преступления, которые были направлены по подследственности в органы дознания и следствия для подготовки материалов. А 14 публикаций были направлены в различные подразделения полиции для проверки.По 38 фактам возбуждены уголовные дела", — говорится в сообщении.
Референдум по реформе Конституции Армении состоялся в воскресенье, 6 декабря. Проект изменений в Основной закон предусматривает переход страны к парламентской форме правления. Оппозиция заявляет о массовых нарушениях в ходе референдума.