Արաբկիրի 3 տեղամասերում հանրաքվեի քվեարկության արդյունքները կեղծելու դեպքերի առթիվ քրեական գործեր են հարուցվել 12/17/2015   12:56  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝  ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացված ահազանգերի և հաղորդումների հիման վրա, քվեարկության արդյունքները կեղծելու դեպքերի առթիվ երեք քրեական գործ է հարուցվել: Այս տեղեկությունը ՀՀ քննչական կոմիտեից հաստատեցին՝ հայտնելով, որ քրեական գործերը հարուցվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
Նշենք, որ հիշյալ հոդվածի՝ Ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելը, համաձայն՝ Հանրաքվեի կամ ընտրությունների ընթացքում ձայներն ակնհայտ սխալ հաշվելը կամ ընտրությունների արդյունքները, այդ թվում` արձանագրությունները, դրանց պատճենները, այլ ընտրական փաստաթղթերը և դրանց քաղվածքները ակնհայտ սխալ տվյալներով հաստատելը, քվեատուփ հափշտակելը, համակարգչում ակնհայտ սխալ տվյալներ մուտքագրելը, մուտքագրված տվյալները փոփոխելը, ինչպես նաև որևէ այլ եղանակով ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելը կամ այդ նպատակով ընտրական փաստաթղթերը վերադաս ընտրական մարմիններին սահմանված ժամկետում չներկայացնելը պատժվում է ազատազրկմամբ` երեքից հինգ տարի ժամկետով:
Մեր տեղեկություններով՝ երեք քրեական գործերը վերաբերում են Արաբկիրի թվով երեք տեղամասերին՝ թ.թ. 4/05, 4/20 և 4/26:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգքրի 190-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործերի քննությունը ենթակա է Հատուկ քննչական ծառայությանը, ուստի՝ դրանք ՀՔԾ ուղարկելու որոշում է կայացվել:

Уголовные дела возбуждены по фактам фальсификации результатов голосования на трех участках в ереванском районе Арабкир 12/17/2015   13:21  |  Конституционные реформы
На основе полученных Следственным комитетом Армении сигналов и сообщений, возбуждено три уголовных дела по факту фальсификации результатов голосования в ходе референдума по реформе Конституции. Имеющиеся у “ФактИнфо” сведения подтвердили в Следственном комитете Армении.
Дела заведены по статье 150(Заведомо неправильный подсчет голосов при проведении референдума или выборов либо заведомо неправильное установление результатов референдума или выборов, похищение избирательного ящика, а также фальсификация результатов выборов или голосования каким-либо иным способом) Уголовного кодекса РА.
Наказываются лишением свободы на срок от трех до пяти лет.
По сведениям “ФактИнфо”, три уголовных дела касаются инцидентов на трех участках для голосования в ереванском округе Арабкир: №4/05, №4/20 и №4/26.
Согласно статье 190 УПК Армении, предварительное следствие по делам о преступлениях, предусмотренных статьей 150 Уголовного кодекса РА подлежит производству следователями Специальной следственной службы. поэтому принято решение о передаче их в ССС.