ԿԽՄԿ-ն հակամարտության կողմերին է հանձնել անհետ կորածների համալրված ցուցակ՝ 4496 անհետ կորած անձանց անուններով 12/15/2015   13:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԿԽՄԿ-ն հանձնում է անհայտ կորած անձանց ցուցակը:  Այս մասին հաղորդագրությամբ է հանդես եկել ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակը:
«Հրադադարի պայմանագրից ավելի քան 20 տարի անց ընտանիքները դեռ չգիտեն, թե ինչ է տեղի ունեցել ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում իրենց անհետ կորած հարազատների հետ:
Ի աջակցություն պատասխաններ գտնելու ջանքերին՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) հակամարտության կողմերին է հանձնել անհայտ կորածների համալրված ցուցակ։ Այս ցուցակը պարունակում է 4496 անհայտ կորած անձանց անուններ, որոնք գրանցվել են Երևանուն և Բաքվում գործող ԿԽՄԿ պատվիրակությունների և Լեռնային Ղարաբաղում՝առաքելության կողմից։
Ցուցակի նախորդ տարբերակը հանձնվել է 2004 թ.-ին, որից հետո ԿԽՄԿ-ն շարունակել է սերտորեն աշխատել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հանձնաժողովների և անհայտ կորածների ընտանիքների հետ՝ գրանցելովև հստակեցնելով զինված հակամարտության ընթացքում անհայտ կորածանձանց գործերը։
Համաձայնմիջազգայինմարդասիրականիրավունքի`հակամարտող կողմերըպետքէանեն ամեն հնարավորը անհայտկորածանձանց ճակատագրերը պարզաբանելու ուղղությամբ։
ԿԽՄԿ-նհավատացածէ, որցուցակինորացվածտարբերակըկօգնիիշխանություններինհամախմբելտեղեկատվությունըևակտիվացնելիրենցջանքերըայսնպատակի շուրջ։
Որպես չեզոք, անկողմնակալ և անկախ մարդասիրական կազմակերպություն և կատարելով չեզոք միջնորդի իր դերը՝ ԿԽՄԿ-նշարունակելու է հակամարտության կողմերին տրամադրել իր փորձագիտական աջակցությունը։
ԿԽՄԿ-ն գործում է տարածաշրջանում 1992 թվականից ի վեր, և հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների ճակատագրերը հստակեցնելու հարցը կազմակերպության առաջնահերթություններից մեկն է»:

МККК передал сторонам карабахского конфликта обновленный список пропавших без вести 12/15/2015 14:38 | Лента новостей
Международный Комитет Красного Креста(МККК) передал сторонам нагорно-карабахского конфликта обновленный список пропавших без вести.Об этом говорится в распространенном во вторник сообщении МККК.
Как отмечается в релизе, спустя 20 лет после заключения соглашения о режиме прекращения огня семьи все еще не знают ничего о судьбе своих родных, пропавших без вести в ходе карабахского конфликта.
В поддержку усилий, направленных на поиски ответов на эти вопросы, МККК передал сторонам конфликта дополненный список имен пропавших без вести. В этот список включены имена 4496 пропавших без вести лиц, которые были зарегистрированы действующими в Ереване и Баку делегациями МККК, а также миссией Красного Креста в Нагорном Карабахе.
Предыдущий список был передан в 2004 году, после чего МККК продолжил тесно сотрудничать с Комиссиями по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших, а также с семьями без вести пропавших, регистрируя и уточняя их дела.
Согласно международному гуманитарному праву, стороны конфликта должны сделать все возможное для выяснения судьбы без вести пропавших.
В МККК уверены, что обновленный список поможет властям скомпоновать информацию и активизировать свои усилия по достижению поставленной цели.
Будучи нейтральной, беспристрастной и независимой гуманитарной организацией, выполняющей роль нейтрального посредника, МККК продолжит оказывать противоборствующим сторонам экспертное содействие.
МККК действует в регионе с 1992 года, и в приоритетные задачи организации входит выяснение судьбы людей, пропавших без вести в результате конфликта.