Հանդիպում Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի տնօրենի եւ ՀՀ-ում ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավարի հետ 09/17/2014   17:09  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը սեպտեմբերի 17-ին հանդիպում է ունեցել ՀՀ առողջապահության նախարարության Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի տնօրեն Մհեր Բիշարյանի եւ ՀՀ-ում ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավար, տիկին Սառա Էպրեխտի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ՀՀ առողջապահության նախարարության դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի եւ ՀՀ-ում ԿԽՄԿ-ի գրասենյակի միջեւ ստորագրվել է «Ղարաբաղյան հակամարտության հետեւանքով անհայտ կորած անձանց ընտանիքներից կենսաբանական նմուշներ վերցնելու, վարելու եւ այլ անձնական տվյալներ հավաքագրելու վերաբերյալ» Արձանագրությունը:
Անհայտ կորած անձանց ընտանիքների անդամներից վերցված կենսաբանական նմուշները կհեշտացնեն անհայտ կորած անձանց որոնումներն ու հայտնաբերումը, կմեծացնեն զոհվածների արտաշիրիմումն իրականացնելու ընթացքում աճյունների ինքնությունը պարզելու հավանականությունը:
Բոլոր կենսաբանական նմուշները կպահպանվեն ՀՀ առողջապահության նախարարության Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնում` դրանք հարկ եղած պարագայում համապատասխան փորձաքննություն անցկացնելու նպատակով:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ավելի ընդարձակել համագործակցությունը վերոնշյալ բնագավառում:

Сейран Оганян провел встречу с директором Научно-практического центра судебной медицины и главой делегации МККК в Армении 09/17/2014   18:12  |  Криминальная хроника
Министр обороны Армении Сейран Оганян встретился в среду, 17 сентября, с директором Научно-практического центра судебной медицины министерства здравоохранения Армении Мгером Бишаряном и руководителем делегации Международного комитета красного креста в Армении Сарой Эпрехт.
Как сообщает оборонное ведомство Армении, в ходе встречи между министерством обороны, центром судебной медицины и ереванским офисом МККК был подписан протокол “О взятии биологических образцов у членов семей пропавших без вести в ходе карабахской войны и сборе иной личной информации”.
Взятые у членов семей пропавших без вести образцы биоматериалов облегчат их поиск и нахождение без вести пропавших, повысят вероятность идентификации личности погибших на основании исследования их останков.
Все биологические образцы будут храниться в Научно-практическом центре судебной медицины Минздрава РА для проведения соответствующей экспертизы в случае необходимости.