Դարակերտ գյուղում դիմակավորված և զինված անձինք առանձնապես խոշոր չափերի գումար են հափշտակել 12/03/2015   18:14  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով ավազակություն կատարելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 05.40-ին, ահազանգ է ստացվել, որ Դարակերտ գյուղում գործող սահմանափակ ընկերության գրասենյակից կատարվել է գողություն:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ քննիչի գլխավորությամբ: Պարզվել է, որ նույն օրը՝ ժամը 05:00-ի սահմաններում, դիմակավորված 3 անհայտ անձինք, ատրճանակով զինված, մուտք են գործել ընկերության տարածք, զենքի գործադրմամբ հարձակում կատարել նույն ՍՊԸ-ի պահակի նկատմամբ, վերջինիս կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով ՍՊԸ-ի գանձապահի աշխատասենյակում տեղադրված մետաղյա պահարանից հափշտակել  առանձնապես խոշոր չափի գումար և դիմել փախուստի: Նախնական տվյալներով՝ հափշտակված գումարը կազմում է 24.770.000 դրամ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (ավազակություն՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրնի կերպով զենք եւ ռազմամթերքի ձեռք բերելը, պահելը):
Կատարվում է նախաքննություն: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ  գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ անձանց ինքնությունն ու շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

Уголовное дело возбуждено по факту разбойного нападения на офис одной из компаний в армянском селе Даракерт 12/03/2015   18:57  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту разбойного нападения на офис одной из компаний  в селе Даракет  Араратской области, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено масисским следственным управлением Следственного комитета РА по Араратской области по пункту 1 части 3 статьи 175 (Разбой, совершенный в целях хищения имущества в особо крупных размерах) и части 1 статьи 235(Незаконное приобретение и хранение оружия и боеприпасов) Уголовного кодекса РА.
2 декабря в 05.40 поступил сигнал о том, что  из офиса ООО, действующего в селе Даракерт, совершена кража.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе со следователем. Выяснилось, что в тот же день, около 05:00 трое неизвестных в масках, угрожая пистолетом, проникли на территорию компании и напали на сторожа той же компании. Угрожая ему применением опасного для здоровья и жизни насилия, злоумышленники  похитили из установленного в кабинете кассира ООО сейфа сумму в особо крупных размерах и скрылись с места происшествия. По предварительным данным, украденная сумма составляет 24.770.000 драмов.
“Ведется предварительное расследование. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего, круга и личностей предполагаемых преступников”,- говорится в сообщении.