Պարզվել են սպանության մի շարք հանգամանքներ, շարժառիթը, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 11/26/2015   14:29  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով կատարված քննությամբ պարզվել են հայաստանյան բանկերից մեկի իրավաբանական վարչության պետ, 32-ամյա Հ.Աթանյանի սպանության մի շարք հանգամանքներ, շարժառիթը, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ Հ.Աթանյանի սպանությունը տեղի է ունեցել Երևանում՝ նոյեմբերի 24-ի երեկոյան. նախնական տվյալներով՝  Վարդանանց փողոցի թիվ 14 շենքի մոտ նրա թիկունքի ուղղությամբ կրակոց է արձակվել որսորդական հրացանից, որի հետևանքով ստացած վնասվածքներից Հ.Աթանյանը տեղում մահացել է, իսկ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը հրացանը դրել է տաքսի ավտոմեքենայի բեռնախցիկում, նստել ղեկին և հեռացել։
Դիակի նկատմամբ նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության ընթացքում հանվել է 6 մանրագնդակ:
Դեպքի առթիվ  Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում օպերատիվ ձեռնարկված բազմաքանակ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է նշված տաքսի ավտոմեքենայի վարորդի ինքնությունը, ով Երևանի բնակիչ, 54 տարեկան Մ.Պողոսյանն է և դեպքի պահին  եղել է իր «ՎԱԶ-2107» մակնիշի ավտոմեքենայով:
Նա հանդիսացել է այն բանկի հաճախորդը, որտեղ աշխատել է Հ.Աթանյանը։
Նախնական տվյալներով՝ 54-ամյա տղամարդը  բանկի հետ ունեցել է գույքային վեճ, ինչի կապացությամբ նախկինում մի քանի անգամ հանդիպել է բանկի իրավաբանական վարչության պետին: Վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել դեպքի օրը՝ բանկում, որից ժամեր անց տեղի է ունեցել սպանությունը։
Հ.Աթանյանի սպանության կասկածանքով Մ.Պողոսյանը նոյեմբերի 25-ին ձերբակալվել է և հարցաքննվել։ Հանցագործության կատարման գործիք հանդիսացած որսորդական հրացանն առգրավվել է։ Ստացվել և օրենքով սահմանված կարգով զննության են ենթարկվել դեպքի վայրում գործող տեսախցիկների տեսագրությունները։

Установлены ряд обстоятельств и мотив убийства юриста одного из армянских банков – СК Армении 11/26/2015 15:18 | Криминальная хроника
Следствие установило ряд обстоятельств убийства 32-летнего начальника юридического управления одного из армянских банков О. Атаняна, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Установлены также мотив убийства и личность предполагаемого преступника.
Как сообщает ведомство, убийство О. Атаняна было совершено вечером 24-го ноября близ здания, расположенного на улице Вардананца 14. По предварительным данным, выстрел был произведен ему в спину из охотничьего ружья. От полученных ранений О. Атанян погиб, а предполагаемый преступник положил ружье в багажник такси, сел за руль и скрылся с места происшествия.
В ходе проведения судебно-медицинской экспертизы, из тела погибшего были извлечены 6 картечин.
В результате следственных и иных процессуальных действий, предпринятых в оперативном порядке в рамках уголовного дела, возбужденного по данному факту следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш, установлена личность водителя указанного такси. Им оказался 54-летний житель Еревана М. Погосян. В момент инцидента он был на своем автомобиле марки “ВАЗ-2107”.
Он являлся клиентом банка, где работал О. Атанян.
По предварительным данным, 54-летний мужчина имел имущественный спор с банком, по поводу которого в прошлом несколько раз встречался с начальником юридического управления банка. Последняя встреча состоялась в день инцидента в банке за несколько часов до убийства.
25-го ноября М. Погосян был задержан по подозрению в совершении убийства О. Атаняна и допрошен. Орудие преступления - охотничье ружье – изъято. Были получены и в установленном законом порядке подвергнуты осмотру записи с камер видеонаблюдения, работающих на месте происшествия.
“Предварительное расследование продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего”, - говорится в сообщении.