85 տարեկանից բարձր անձինք հաջորդ տարի ավանդների փոխհատուցում կստանան 11/04/2015   12:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
85 տարեկանից բարձր անձինք հաջորդ տարի իրավունք կունենան ստանալ նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկում ավանդադրված իրենց դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցում:
Այս մասին այսօր ԱԺ-ի սոցիալական հարցերի և ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի ներկայացման ժամանակ հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը` հստակեցնելով, որ փոխհատուցման իրավունք ունեն մինչև 1931թ-ի դեկտեմբերի  31-ը ծնված անձինք:
Իսկ թոշակները, նպաստներն ու սոցիալական այլ հատկացումների աճ հաջորդ տարի չի լինելու:
Ի դեպ, սոցիալական ապահովության ոլորտին տրամադրվող գումարը հաջորդ տարի  3.8 տոկոսով ավելացել է: Ինչպես նշեց հիմնական զեկուցող Ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը, ավելացած գումարի 8.5  միլիոնը Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման գումարն է:
Այս նպատակով տարվա ընթացքում հատկացվելու է 26.760.400 դրամ՝ 2015 թ. 18.267.400 դրամի դիմաց, ինչը պայմանավորված է մասնակիցների թվաքանակի 18.8 հազար մարդով աճով:

Армянские пенсионеры в возрасте старше 85 лет получат в следующем году компенсации по советским вкладам 11/04/2015   12:49  |  Актуальная тема
Жители Армении в возрасте старше 85 лет в следующем году получат компенсации вкладов Сбербанка СССР.
Об этом в среду в Национальном Собрании Армении заявил министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян.
“Это право распространяется на лиц, родившихся до 31-го декабря 1931 года”, -заявил он на обсуждении проекта госбюджета на 2016 год.
А вот повышения пенсий, пособий и иных социальных выплат в грядущем году не предвидится.
Отметим, что средства, выделяемые на соцобеспечение, увеличились на 3.8%. Как сообщил заместитель министра финансов Армении Павел Сафарян, 8.5 млн. от увеличенной суммы – это средства на внедрение системы накопительной пенсии.
На эти цели в течение года будет выделено 26.760.400 драмов против18.267.400 драмов за аналогичный период прошлого года. Это обусловлено рост числа участников на 18.8 тыс. человек.