Ցմահ դատապարտյալները դադարեցրել են հացադուլը 10/16/2015   11:35  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձինք դադարեցրել են հացադուլը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառել է  ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Լուսինե Մարտիրոսյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ իրենց քրեական գործերի վերանայման պահանջով հոկտեմբերի 12-ից  ցմահ ազատազրկվածները անժամկետ հացադուլ էին հայտարարել և  դիմում գրել երկրի Նախագահին, ՀՀ գլխավոր դատախազին, Արդարադատության նախարարին:
Նշենք նաև, որ այս ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության պետի առաջին տեղակալ Ռաֆայել Հովհաննիսյանի հետ այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող հացադուլավոր  ցմահ դատապարտյալներին:
Նախարարի տեղակալն ու ՔԿՎ պետի առաջին տեղակալը տեղում ծանոթացել են դատապարտյալների խնդիրներին, քննարկել դրանց լուծման ճանապարհները՝ հորդորելով նրանց դադարեցնել հացադուլն ու զերծ մնալ ծայրահեղ քայլերից ու գործողություններից:
Ցմահ դատապարտյալներին տեղեկացնելով նաև վիճակի բարելավմանը միտված մի շարք օրենսդրական նախաձեռնությունների մասին:

Пожизненно осужденные в Армении прекратили голодовку 10/16/2015   12:08  |  Актуальная тема
Пожизненно осужденные, отбывающие наказание в ереванском УИУ “Нубарашен”, прекратили голодовку. Об этом на своей странице в социальной сети Фейсбук сообщила начальник отдела информации и по связям с общественностью аппарата Министерства юстиции Армении Лусине Мартиросян.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, несколько десятков пожизненно осужденных в Армении объявили 12 октября бессрочную голодовку с требованием пересмотра своих дел.
Кроме того, заключенные направили обращение президенту, генеральному прокурору и министру юстиции.
13 октября пожизненных осужденных навестил заместитель министра юстиции Армении Сурен Крмоян. В ходе посещения Крмояна сопровождал первый заместитель начальника Управления уголовно-исполнительных учреждений Рафаэль Ованнисян.
Крмоян и Ованнисян ознакомились на месте с проблемами заключенных, обсудили пути их решения, призвав их прекратить голодовку и воздержаться от крайних шагов.
Они также уведомили пожизненно осужденных о ряде законодательных инициатив, нацеленных на улучшение ситуации.