ՀՀ հարկային նոր օրենսգրքով եկամտային հարկի դրույքաչափը կնվազեցվի. «Հայկական ժամանակ» 10/10/2015   09:20  |  Մամուլ
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ հարկային նոր օրենսգրքով Հայաստանում եկամտային հարկի դրույքաչափը նախատեսվում է սահմանել 20 տոկոս։ Այս պահին գործող օրենքով եկամտային հարկի նվազագույն դրույքաչափը սահմանված է 24.4 տոկոս և ունի պրոգրեսիվ բնույթ։
«Այսինքն՝ գործող օրենքով որքան մեծ են եկամուտները, այնքան ավելի շատ է եկամտային հարկ գանձվում։ Այսպես, եթե անձի եկամուտը ամսական մինչև 120 հազար դրամ է, ապա նրանից գանձվում է եկամտի 24.4 տոկոսը։ Եթե 120 հազարից 200 հազար դրամ է, ապա նրանից գանձվող եկամտային հարկի դրույքաչափը մեծանում Է։ Եթե եկամուտները գերազանցում են 200 հազար դրամը, ապա եկամտային հարկի դրույքաչափը Էլ ավելի Է մեծանում։ Հարկային նոր օրենսգրքի նախագծով, որը նախօրեին արժանացավ կառավարության հավանությանը, եկամտային հարկի դրույքաչափը նույնն է բոլորի համար՝ 100 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողն Էլ Է վճարելու 20 տոկոս, 10 միլիոն աշխատավարձ ստացողն Էլ»,- գրում է թերթը։

“Айкакан жаманак”: Новый Налоговый кодекс Армении предусматривает снижение ставки подоходного налога 10/10/2015   12:41  |  Пресса
Ставку подоходного налога в соответствии с новым Налоговым кодексом Армении планируется установить на уровне 20% вместо ныне действующего налога в 24,4%, носящего прогрессивный характер, пишет газета “Айкакан жаманак”(Армянское время).
Согласно действующему закону, прогрессивное налогообложение характеризуется повышением ставки пропорционально доходу.
Как отмечает издание, если ежемесячный доход человека не превышает 120 тыс драмов, то с него взимается 24,4%. Если доход варьируется от 120 тыс драмов до 200 тыс драмов, то ставка увеличивается и так далее. В проекте нового Налогового кодекса предусмотрена одинаковая для всех ставка подоходного налога: и работники с зарплатой в 100 тыс драмов, и те, кто получает 10 млн драмов, будут платить 20%.