Նախագահը ներկա է գտնվել Հայաստանում առաջին ֆաբլաբերի բացման և «Այբ» միջին դպրոցի նոր մասնաշենքի հիմնարկեքի արարողություններին (Լուսանկարներ) 10/10/2015   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Այբ» կրթական ավանում մասնակցել է Հայաստանում առաջին արհեստանոց-լաբորատորիաների՝ ֆաբլաբերի բացման և «Այբ» միջին դպրոցի նոր մասնաշենքի հիմնարկեքի արարողություններին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հատուկ սարքավորումներով և անհրաժեշտ նյութերով հագեցած առաջին ֆաբլաբերը, պատասխանատուների ներկայացմամբ, հնարավորություն կտան խթանելու ինչպես «Այբ» դպրոցի և Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցի շրջանակներում արտադրական ձևանմուշների ստեղծման գիտահետազոտական աշխատանքները ռոբոտաշինության, ֆիզիկայի, տեխնոլոգիայի, մեքենաշինության և այլ ոլորտներում, այնպես էլ հետազոտությունների նոր հարթակ կստեղծեն հայ երիտասարդ գիտնականների համար:
Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է կրթությունը կիրառական դարձնող և ամբողջ աշխարհում լայն տարածում ստացած նորարարական լաբորատորիաների ներդրման հայաստանյան ծրագրին, որը կյանքի է կոչվել Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հետ դեռևս 2013 թվականին «Այբ» կրթական հիմնադրամի համագործակցության շնորհիվ և ՀՀ Կենտրոնական բանկի ու ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության աջակցությամբ:
«Այբ» կրթական հանգույցի բաղադրիչներից մեկը հանդիսացող «Այբ» միջին դպրոցի նոր մասնաշենքի հիմնարկեքի կապակցությամբ Նախագահին տեղեկացրել են, որ շենքը կբավարարի 5-9-րդ դասարանցի 180 աշակերտների ուսումնառության պահանջները: Այն քառահարկ է՝ 4200 քմ ընդհանուր մակերեսով, ունի բազմաթիվ լաբորատորիաներ ու արհեստանոցներ, արվեստի ու արհեստի ստուդիաներ, մարզասրահ, դահլիճ-ամֆիթատրոն, հանգստի և խաղի գոտիներ: Մասնաշենքի բացումը նախատեսվում է 2016 թվականի սեպտեմբերին:

Президент Армении присутствовал на открытии первых в республике фаблабов 10/10/2015   15:31  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в образовательном городке “Айб” принял участие в церемониях открытия первых в республике лабораторий-мастерских – фаблабов – и закладки фундамента нового корпуса средней школы “Айб”. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Первые фаблабы, оснащенные специальным оборудованием и необходимыми материалами, по словам ответственных лиц, позволят стимулировать как научно-исследовательские работы в сферах роботостроения, физики, машиностроения и других областях, так и создадут новую платформу исследований для молодых армянских ученых.
Президент Саргсян ознакомился с проектом внедрения в Армении инновационных лабораторий, получивших широкое распространение в мире, которая была реализована в сотрудничестве образовательного фонда “Айб” с Массачусетским технологическим институтом еще в 2013 году и при поддержке Центрального банка и компании VivaCell-МТС.
Здание площадью примерно 4200 кв.м состоит из 4-х этажей, имеет многочисленные лаборатории и мастерские, студии, спортзал, зал-амфитеатр, зоны отдыха и игровые зоны и удовлетворит требования к проведению обучения 180 учеников 5-9 классов.