Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում Բելառուսի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպանին 10/06/2015   17:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը շնորհավորել է Իգոր Նազարուկին՝ դեսպանի պաշտոնն ստանձնելու առթիվ և հաջողություն մաղթել դիվանագիտական առաքելության մեջ: Վարչապետը բարձր է գնահատել հայ-բելառուսական միջպետական հարաբերությունները և համոզմունք հայտնել, որ դեսպան Նազարուկն իր աշխատանքով կնպաստի քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության էլ ավելի ամրապնդմանը և խորացմանը:
Իգոր Նազարուկը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ընդունելության համար և հավաստիացրել, որ պաշտոնավարման ընթացքում կգործադրի ամեն ջանք՝ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու և երկկողմ կապերն առավել սերտացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-բելառուսական տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման, առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցության ընդլայնման հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է Տնտեuական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուuական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքը:

Премьер-министр Армении обсудил с новым послом Беларуси вопросы расширения двустороннего сотрудничества в рамках ЕАЭС 10/06/2015   17:49  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял во вторник нового посла Беларуси в Армении Игоря Назарука, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Премьер поздравил Игоря Назарука с назначением и пожелал ему успехов в осуществлении дипломатической миссии в Армении.
Овик Абраамян высоко оценил армяно-белорусские межгосударственные отношения и выразил уверенность в том, что посол внесет свой вклад в дальнейшее развитие и укрепление сотрудничества в политической, экономической, гуманитарной сферах.
Игорь Назарук в свою очередь поблагодарил главу армянского правительства за прием, заверив его в том, что приложит все усилия для углубления взаимного сотрудничества в разных сферах и укрепления двусторонних связей.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями относительно активизации армяно-белорусских экономических отношений, полноценного использования существующего потенциала, расширения сотрудничества в рамках ЕАЭС.
В этом контексте собеседники придали важность деятельности совместной межправительственной комиссии по вопросам армяно-белорусского экономического сотрудничества.