Վիետնամի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին 10/05/2015   18:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանում Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Նգույեն Թան Շոնը (նստավայրը` Մոսկվա) իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը հույս հայտեց, որ նա իր կարևոր ներդրումը կունենա հայ-վիետնամական բարեկամական հարաբերությունների առավել զարգացման գործում։
Դեսպան Թհան Շոնը շնորհակալություն հայտնեց բարեմաղթանքների համար և նշեց, որ Վիետնամը շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնմամբ ու զարգացմամբ և ընդգծեց, որ ջանքեր չի խնայի տարբեր բնագավառներում երկկողմ համագործակցությունը ընդլայնելու նպատակով:
Դեսպանը Շոնը շեշտեց, որ ջերմությամբ է հիշում Հայաստանում որպես ուսանող անցկացրած տարիները, իր հայ ուսուցիչներին, ովքեր կարևոր դեր են խաղացել իր մասնագիտական գիտելիքների ձեռքբերման գործում։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին տարբեր բնագավառներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղիները, անդրադարձան առևտրատնտեսական, գիտակրթական փոխանակումների ակտիվացման, ինչպես նաև արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման, միջխորհրդարանական կապերի ձևավորման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման և միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի և Վիետնամի փոխգործակցությանն առնչվող հարցերին:

Новый посол Вьетнама вручил копии верительных грамот министру иностранных дел Армении 10/05/2015   18:52  |  Лента новостей
Новый посол Социалистической Республики Вьетнам в Армении Нгуен Тхань Шон (резиденция в Москве) вручилв понедельник  копии своих верительных грамот министру иностранных дел Армении Эдварду Налбандяну, сообщил пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Поздравив гостя с назначением, министр Налбандян выразил надежду, что он внесет важный вклад в еще большее развитие дружественных армяно-вьетнамских отношений.
Выразив благодарность за добрые пожелания, посол Тхань Шон отметил, что Вьетнам заинтересован в расширении и развитии сотрудничества с Арменией, подчеркнув, что приложит максимум усилий для расширения двустороннего сотрудничества в различных сферах. Посол также отметил, что он с теплотой вспоминает годы, проведенные им в Армении в качестве студента, своих армянских учителей, кторые сыграли важную роль в деле получения им профессиональных знаний.
В ходе встречи собеседники обсудили пути развития двусторонних отношений в различных сферах, обратились к активизации обменов в торгово-экономической, научно-образовательной сферах, а также проведению консультаций между министерствами иностранных дел, формированию межпарламентских связей, расширению договорно-правового поля и взаимодействию Армении и Вьетнама в международных организациях.