Հայական կողմի ձեռնարկած քայլերը լինելու են ավելի հուժկու, հետևանքները՝ ցավոտ 10/03/2015   12:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 900 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60, 82 և 120 մմ-ոց ականանետերից ու ՌՊԳ-7, ՍՊԳ-9 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 9000 կրակոց:
Նշված ժամանակահատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում կանխարգելիչ և պատժիչ գործողությունների:
Ընդհանուր առմամբ սեպտեմբեր ամսում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 4000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 60.000 կրակոց, այդ թվում՝ 60 մմ ականանետից /1566 արկ/, 82մմ ականանետից /733 արկ/, 120մմ ականանետից /51 արկ/, ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետից /54 արկ/, ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետից /828 արկ/, ՍՊԳ-9 տիպի նռնականետից /9 արկ/, TR-107 հրթիռահրետանային կայանքից /168 արկ/ և 122մմ Դ-30 հաուբից հրանոթից /30 արկ/:
Ի դեպ, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տարբեր զինատեսակներից, այդ թվում նաև 60, 82, 120 միլիմետրանոց ականանետերից ու TR-107 տիպի ռեակտիվ հրետանային միջոցներից հրադադարի ռեժիմը պարբերաբար խախտվում էԱդրբեջանի զինված ուժերի կողմից, թերևս ավելի խոսուն ապացույց չի կարող լինել, քան հենց Բաքվի պաշտոնական ու ոչ պաշտոնական էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում տվյալ արկակոծումների վերաբերյալ հաճախակի տեղադրվող տեսագրություններն են:
Նման ցինիկ պահվածքը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ իրեն զոհի կարգավիճակում անընդհատ ներկայացնող ադրբեջանական կողմը առաջնային գծում ստեղծված աննախադեպ լարվածության իրական կրողն ու պատասխանատուն է, իսկ ներկայացվող տեսագրությունները ոչ այլ ինչ են, քան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կառույցների համար իրական մեղավորին ճանաչելու և մատնացույց անելու հերթական առիթ:
Հակառակորդի ոչ մի նախահարձակ գործողություն անպատիժ չի մնացել, իսկ իրերի նման դասավորության շարունակման դեպքում հայական կողմի ձեռնարկած քայլերը լինելու են ավելի հուժկու, հետևանքները՝ ցավոտ:

Минобороны НКР пообещало Баку более жесткий ответ в случае продолжения провокаций 10/03/2015 13:31 | Лента новостей
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 27-го сентября по 2-е октября на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано порядка 900 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
За это время из стрелкового оружия разных калибров, а также 60, 82, 120-миллиметровых минометов и гранатометов типа РПГ-7, РПГ-9 и АГС-17 по позициям АО НКР было произведено более 9000 выстрелов.
Помимо этого, противник обстрелял карабахские позиции из ЗРК TR-107 турецкого производства.
Передовые подразделения АО НКР владеют оперативно-тактической обстановкой и при необходимости прибегают к упреждающим и карательным действиям.
В целом, в сентябре режим прекращения огня нарушался противником порядка 4000 раз. За это время по позициям АО НКР было произведено более 60.000 выстрелов, в том числе из 60мм(1566 снарядов), 82мм(733 снаряда), 120мм(51 снаряд) минометов и гранатометов типа РПГ-7(54 снаряда), АГС-17(828), РПГ-9(9 снарядов), ЗРК TR-107(168 снарядов) и из 122-мм гаубицы Д-30А(30 снарядов).
Как отметили в Минобороны НКР, наиболее красноречивым доказательством того, что режим прекращения огня периодически нарушается азербайджанскими ВС с применением различных видов вооружения, в том числе 60, 82 и 120 мм. минометов и ЗРК TR-107, служат часто размещаемые Баку в официальных и неофициальных электронных СМИ видеоролики с кадрами артобстрела.
“Подобное циничное поведение еще раз свидетельствует о том, что постоянно позиционирующий себя в роли жертвы Азербайджан, является истинным виновником нагнетания беспрецедентной напряженности на передовой линии, а растиражированные видеоролики - не что иное, как очередной повод для международных структур, занимающихся мирным урегулированием конфликта, выявить истинного виновника и указать на него, - говорится в заявлении.
“Ни одно агрессивное действие противника не осталось без ответа, а в случае продолжения провокаций, ответ армянской стороны будет жестче, а последствия – еще более болезненными”, - заявили в оборонном ведомстве НКР.