Նախագահն ընդունել է Սուրբ Աթոռի Արևելյան եկեղեցիների միաբանության պրեֆեկտ, կարդինալ Լեոնարդո Սանդրիին 09/25/2015   17:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սուրբ Աթոռի Արևելյան եկեղեցիների միաբանության պրեֆեկտ, կարդինալ Լեոնարդո Սանդրիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու նորընտիր Կաթողիկոս Պատրիարք Ամենապատիվ Տեր Գրիգոր Պետրոս Ի Գապրոյանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին և գոհունակությամբ փաստել, որ Հայաստանի և Վատիկանի` ավելի քան 20-ամյա պատմություն ունեցող դիվանագիտական հարաբերությունները մշտապես աչքի են ընկել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ: Նախագահի խոսքով, կարդինալ Սանդրիի այցը վառ ապացույցն է նրա, որ հայ-վատիկանյան հարաբերությունները մշտապես երկկողմ հոգածության կենտրոնում են և շարունակում են ամրապնդվել։
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել կարդինալ Լեոնարդո Սանդրիի անձնական մեծ ավանդը երկկողմ միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում, նշելով, թե տեղյակ է՝ որքան ուշադիր և հոգատար է կարդինալը հայ ժողովրդին հուզող հարցերի նկատմամբ։
Հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սուրբ Աթոռի Արևելյան եկեղեցիների միաբանության պրեֆեկտ, կարդինալ Լեոնարդո Սանդրիին պարգևատրել է Բարեկամության շքանշանով՝ հոգևոր արժեքների պահպանման, Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, ինչպես նաև հայանպաստ ակտիվ գործունեության համար:
«Շնորհակալ ենք Ձեր անձնական նվիրումի և մեծ աջակցության համար։ Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Սրբազնություն, այս պարգևը՝ որպես խորհրդանիշ մեր մեծ երախտագիտության։ Հայ ժողովուրդն իր պատմության էջերում մեծ ակնածանքով է պահում այն անունները, ովքեր անտարբեր չեն եղել իր խնդիրների նկատմամբ, ովքեր երբևէ մասնակցություն են ունեցել դրանց լուծմանը»,-ասել է ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե դժվար է գերագնահատել Վատիկանի դերը ոչ միայն քրիստոնյա աշխարհի համախմբման գործում, այլև ամբողջ աշխարհում մարդու իրավունքների, հանդուրժողականության, փոխըմբռնման ու խաղաղության պահպանման հարցում: Նրա խոսքով, դրա վառ վկայությունն է Վատիկանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը, որը պատմական արդարության վերականգնմանն ուղղված քայլ էր և հարգանքի տուրք այն հայ քրիստոնյաներին, ովքեր զոհ դարձան Օսմանյան Թուրքիայում իրականացված ահասարսուռ ոճրագործություններին: Հռոմի Պապի կողմից ապրիլին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին մատուցված պատարագի տպավորությունները, ըստ Հանրապետության Նախագահի, դեռ երկար տարիներ կմնան հայ ժողովրդի հիշողության մեջ։
Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե հայ ժողովրդի համար մեծ հպարտություն է, որ կաթոլիկ եկեղեցու՝ շուրջ 2000-ամյա պատմության ընթացքում «Տիեզերական Եկեղեցու վարդապետ» տիտղոսին արժանացած 36 մեծագույն մտածողներից մեկն էլ հայ ժողովրդի զավակ, միջնադարյան մտքի հանճար, Աստվածաշնորհ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին է։
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է նաև Հայաստանի և Վատիկանի միջև մշակութային համագործակցության զարգացումը: Զրուցակիցները ողջունել են այս ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը՝ գոհունակությամբ արձանագրելով, որ մշտապես բարձր մակարդակի վրա է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Սուրբ Աթոռի միջև համագործակցությունը։
Կարդինալ Սանդրին երախտագիտություն է հայտնել իրեն շնորհված բարձր պարգևի և ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ իր նկատմամբ ցուցաբերված նման վերաբերմունքն ընդունում է Հայաստանի վսեմ հողի և նրա որդիների ու դուստրերի նկատմամբ մեծագույն պատկառանքով և բարեկամության զգացումով: «Երկար տարիներ ծառայելով որպես պետքարտուղարի տեղակալ, իսկ այժմ նաև Սուրբ Աթոռի Արևելյան եկեղեցիների միաբանության պրեֆեկտ, կարդինալ՝ ես առիթ եմ ունեցել մասնակցելու միջոցառումների, որոնք բարեկամության և փոխգործակցության օրինակ են ձեր երկրի և Սուրբ Աթոռի միջև. Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակի տոնակատարությունը, Սուրբ Հովհաննես Պողոսի Բ-ի հիշարժան ճանապարհորդությունը, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի արձանի տեղադրումը Սուրբ Պետրոսի տաճարի խորաններից մեկում, նույն տաճարի բակերից մեկը ի պատիվ նրա անվանակոչելը, բազում այցեր Սրբազան քահանայապետին, այդ թվում՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Կաթողիկոսի կողմից, և նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված պատարագը, որ մատուցվեց Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից՝ Սուրբ Պետրոսի խոստովանության զոհասեղանի մոտ, և որի ականատեսը դարձավ ամբողջ աշխարհը:
Մենք, իսկապես, կարող ենք սա կոչել լիարժեք բարեկամություն, և ես ողջունում եմ այս պատիվը, որն այսօր շնորհվում է ինձ՝ ի նշան այս սերտ կապի Հայաստանի Հանրապետության, Սրբազան քահանայապետի և Առաքելական աթոռի միջև:
Ես ընդունում եմ, որ այն շնորհվում է ոչ այնքան իմ անձին, որքան Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապին: Անշուշտ, դա մեծ պատիվ է բոլոր նրանց համար, ովքեր սիրում են Հայաստանը՝ մի երկիր, որն այնքան հպարտ է իր քրիստոնեական ինքնությամբ և նաև վեհանձն մարդկանցով ու մշակույթների նկատմամբ իր անկեղծությամբ, հարգալից է մարդու և ազգերի համաձայնության հարցում ամրագրված իրավունքների նկատմամբ»,-ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպմանն ասել է կարդինալ Սանդրին:

Кардинал Леонардо Сандри передал президенту Армении Золотую медаль, присужденную ему Папой Римским Франциском 09/25/2015   18:41  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня префекта Конгрегации по делам восточных церквей Святого Престола, кардинала Леонардо Сандри и возглавляемую им делегацию. На встрече присутствовал также Католикос-Патриарх Киликийский Григор Петрос XX.
Как передает пресс-служба гллавы государства, Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что дипломатические отношения Армении и Ватикана, имеющие более чем 20-летнюю историю, всегда отличались высоким уровнем политического диалога. По словам С. Саргсяна, визит кардинала Л. Сандри является ярким свидетельством того, что отношения Армении и Святого Престола находятся в центре постоянного внимания двух сторон и продолжают укрепляться.
Серж Саргсян высоко оценил личный вклад Л. Сандри в дело развития двусторонних межгосударственных отношений, отметив его внимание и заботу в отношении волнующих армянский народ проблем.
Президент Серж Саргсян наградил префекта Конгрегации по делам восточных церквей Святого Престола, кардинала Леонардо Сандри Орденом Дружбы – за сохранение духовных ценностей, значительный вклад в дело укрепления двусторонних связей Армении и Святого Престола, активную деятельность во благо армянского народа, а также, как отметил глава государства, в знак признательности за личную приверженность и содействие: армянский народ не забывает имена людей, которые не были равнодушны к его проблемам.
Президент Армении подчеркнул, что трудно переоценить роль Ватикана не только в деле консолидации христианского сообщества, но и в вопросе защиты прав человека, сохранения мира, атмосферы взаимного доверия и терпимости на всей планете. По его словам, наглядным доказательством тому служит факт признания Ватикана Геноцида армян 1915г., который стал шагом на пути восстановления исторической справедливости и данью уважения памяти исповедующих христианство армян, ставших жертвами ужаснейших преступлений в Османской империи.
Глава государства подчеркнул, что состоявшаяся 12 апреля литургия в Соборе Св. Петра в Ватикане, которая была посвящена 100-й годовщине Геноцида армян и которую отслужил Папа Римский Франциск, надолго останется в памяти армянского народа.
По словам С. Саргсяна, для армянского народа предметом особой гордости стало также то, что Григор Нарекаци был объявлен Учителем Вселенской Церкви и встал в один ряд с 36 великими мыслителями, удостоившимися данного титула за 2000-летнюю историю.
В ходе встречи стороны отметили важность развития культурного сотрудничества между Арменией и Ватиканом. Собеседники поприветствовали предпринимаемые в этом направлении меры, с удовлетворением констатировав, что сотрудничество между Святым Престолом и Первопрестольным Святым Эчмиадзином всегда велось на высоком уровне.
Кардинал Леонардо Сандри выразил благодарность за присужденную ему высокую награду и за радушный прием, отметив, что подобное отношение к себе принимает с чувством дружбы и величайшего почтения к величественной земле Армении и ее сыновьям и дочерям.
«Служа долгие годы в качестве заместителя госсекретаря Святого Престола, а ныне – префекта Конгрегации по делам восточных церквей, кардинала, я имел возможность участвовать в мероприятиях, которые являются примером дружбы и сотрудничества между вашей страной и Святым Престолом: празднование 1700-летия принятия христианства в Армении, знаменательное путешествие Святого Иоанна Павла II, установление памятника Святому Григорию Просветителю в одной из наружных ниш Собора Святого Петра в Ватикане, именование в его честь одного из внутренних двориков базилики Св. Петра, многочисленные посещения понтифика, в том числе Католикосом Гарегином II, а также отслуженная Папой Римским Франциском в Соборе Святого Петра литургия, посвященная памяти жертв Геноцида армян, свидетелем которой стал весь мир.
Мы, действительно, можем назвать это полноценной дружбой, и я приветствую эту честь, которая выпала сегодня мне в знак тесной связи между Республикой Армения, понтификом и Апостольской Церковью.
Считаю, что награда присуждается не столько моей личности, сколько Его Святейшеству Папе Римскому Франциску. Безусловно, это большая честь для всех, кто любит Армению – страну, которая так гордится своей христианской идентичностью и великодушным народом, своей искренностью в отношении других культур, которая уважительно относится к правам человека и народов», – сказал кардинал.
Кардинал Леонардо Сандри передал президенту Армении Золотую медаль, присужденную ему Папой Римским Франциском.