Երվանդ Զախարյան. «Նաիրիտ»-ի սնանկացումն ու լուծարումը կառավարությանն ամենևին էլ ձեռնտու չէ 09/16/2015   17:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Նաիրիտ» գործարանի վերաբերյալ վերջնական որոշում ՀՀ կառավարությունը չի կայացրել: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում հայտարարեց Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը` հիշեցնելով, որ կառավարությունը հայտարարելէր, թե պատրաստ է քննարկել յուրաքանչյուր առաջարկ: «Ցավոք ոչ մի առաջարկ մինչ օրս չի եղել»,- հայտարարեց նախարարը`պատասխանելով «Նաիրիտ»-ի ճակատագրի մասին ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանի հարցին:
Զուրաբյանը նշեց, որ կառավարությունը պետք է բացի բոլոր փաստերը և փարատի հասարակության կասկածներն այն մասին, որ գործարանը նպատակային տարվել է սննկացման:
Երվանդ Զախարյանը նշեց, որ «Նաիրիտ»-ի սնանկացումն ու լուծարումը կառավարությանն ամենևին էլ ձեռնտու չէ: Իսկ գործարկման համար պահանջվող 210-350 մլն ԱՄՆ դոլար գումարը կառավարությունը ներդնել չի կարող:
Հիշեցնենք` «Նաիրիտ»-ի վերագործարկման համար նման գումարի անհրաժեշտություն է ներկայացվել` Համաշխարհային բանկի մասնագետների կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում:
Այդ ուսումնասիրության արդյունքները օգոստոս ամսին ԱԺ-ում ներկայացնելով` Երվանդ Զախարյանը հայտարարել էր, որ դրանց հիման վրա կառավարությունը գործարանի վերագործարկումն աննպատակահարմար է համարում:
Ի դեպ, գործարանի մասնագետները 60 մլն դոլարով գործարանը վերագործարկելու ծրագիր են ներկայացրել: Բայց կառավարությունն այդ ծրագիրն անիրատեսական է համարում:
Երվանդ Զախարյանն այսօրէլ հայտնեց նույն դիրքորոշումը:
Ի դեպ, դեռևս օգոստոսի ԱԺ-ում կազմակերպված լսումների ընթացքում հայտարարվեց, որ «Նաիրիտ»-ի հարցը առավել հանգամանալից խորհրդարանում կքննարկվի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում:
18:32 04/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆաիրիտցիներն աշխատավարձերն ստացան, հիմա պայքարելու են գործարանի վերագործարկման համար
20:50 01/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաշխարհային բանկի մասնագետները չեն բացահայտել «Նաիրիտ»-ի անվան տակ յուրացված 7.6 մլրդ-ի ծագումը
13:36 01/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նաիրիտ»-ի 1800 աշխատակից ստացել է աշխատավարձը
11:46 30/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Նաիրիտ»-ի աշխատավարձերի վճարմանը խանգարող հանգամանք չկա
11:50 29/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆաիրիտցիների աշխատավարձերի հարցը լուծված է. Վարդան Այվազյան
19:59 28/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍRhinoville Property Limited-ը ստեղծվել է «Նաիրիտ»-ը գնելու և այս վիճակին հասցնելու համար. նախկին տնօրեն
17:03 28/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈվ կործանեց «Նաիրիտը» հարցն այսօր ԱԺ-ում անպատասխան մնաց
12:52 28/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նաիրիտ»-ի աշխատակիցները վստահ են, որ կառավարությունը մտադիր է սնանկացնել գործարանը
12:51 28/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն հրաժարվեց լսել Համաշխարհային բանկի փորձագետների զեկույցը «Նաիրիտ»-ի մասին
13:23 27/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆաիրիտցիները ստանում են իրենց աշխատավարձերը. վաղը նրանք նորից ցույց կանեն. Armtimes

Глава Минэнерго Армении: Банкротство и расформирование завода “Наирит” вовсе не выгодны правительству 09/16/2015 18:20 | Лента новостей
Правительство Армении не приняло пока окончательного решения по заводу “Наирит”, заявил на заседании Национального Собрания в среду министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян.
Он напомнил, правительство заявляло о своей готовности обсудить любое предложение.
“К сожалению, по состоянию на сегодняшний день не поступило ни одного предложения”, - сообщил министр, отвечая на вопрос руководителя оппозиционной парламентской фракции “Армянский национальный конгресс” Левона Зурабяна по поводу дальнейшей судьбы химзавода.
Зурабян привал правительство рассекретить все факты и рассеять подозрения общества относительно целенаправленного банкротства химкомбината.
Ерванд Захарян в ответ отметил, что банкротство и расформирование “Наирита” вовсе не выгодны правительству. А требуемые для запуска предприятия 210-350 млн. долларов правительство не может инвестировать.
Напомним, необходимая для запуска завода “Наирит” сумма была представлена по итогам исследования, проведенного специалистами Всемирного банка.
Представляя на заседании НС в августе результаты вышеупомянутого исследования, Ерванд Захарян заявил, что на основе этих данных правительство считает нецелесообразным запуск предприятия.
Специалисты завода представили программу по запуску предприятия за 60 млн. долларов, однако правительство считает ее нереалистичной.