Գազաֆիկացմանը հատկացված միջոցները մսխել են. «Ժողովուրդ» 09/16/2015   09:22  |  Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ը գրում է, որ Սյունիքի մարզի Մեղրի և Ագարակ քաղաքների հարևանությամբ, սակայն այդ համայնքները մինչ օրս գազաֆիկացված չեն:
Ըստ թերթի՝ դեռևս 2011 թվականին Իրանը 2 մլն դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրել Հայաստանի Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը, որպեսզի նշված համայնքները գազաֆիկացվեն, իսկ անցած տարի էլ պետբյուջեից այդ նպատակով հատկացվել է մոտ կես միլիոն դոլար: Սակայն միևնույն է, Մեղրին և Ագարակը այդպես էլ չեն գազաֆիկացվել, այն դեպքում, երբ այդ քաղաքների գազաֆիկացման համար անհրաժեշտ խողովակներն ու մնացած նյութերը վաղուց գնվել և ներկրվել են Հայաստան:
«Ժողովուրդ»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ «Գազպրոմ Արմենիայից» պատասխանեցին, որ ո՛չ այս տարի և ո՛չ էլ եկող տարվա ընթացքում իրենք չեն նախատեսում իրականացնել Մեղրիի ու Ագարակի գազաֆիկացման աշխատանքները: Ի՞նչ է սա, եթե ոչ պետությանը հատկացված դրամական միջոցները մսխելու կոնկրետ օրինակ»,-գրում է թերթը:

Жоговурд”:Города Мегри и Агарак на юге Армении до сих пор не газифицированы 09/16/2015 10:04 | Пресса
Города Мегри и Агарак до сих пор не газифицированы, хотя газопровод Иран-Армения проходит рядом с этими городами, пишет газета “Жоговурд”(“Народ”).
Еще в 2011 году Иран предоставил Министерству энергетики и природных ресурсов Армении грант в размере 2 млн долларов на газификацию этих городов, а в прошлом году госбюджет Армении с этой же целью выделил почти полмиллиона долларов. Необходимые для газификации городов трубы и материалы также давно закуплены и завезены в Армению.
В компании “Газпром Армения” в ответ на запрос газеты “Жоховурд” сообщили, что ни в этом, ни в следующем году они не планируют работы по газификации городов Мегри и Агарак.
“Что это, если не конкретный пример растраты предоставленных государству финансовых средств”, - пишет издание.