Լեհաստանի Գդանսկ քաղաքում բացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես 09/07/2015   13:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 4-ին Լեհաստանի Գդանսկ քաղաքի կենտրոնական փողոցում պաշտոնապես բացվեց «Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային մամուլի էջերում» թեմատիկ բացօթյա ցուցահանդեսը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից տրամադրված նյութերով այդ ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն էին Գդանսկի քաղաքապետարանը, Գդանսկի պատմության թանգարանը, Լեհ-հայկական հիմնադրամը և Գդանսկի հայ համայնքը: Ցուցադրությունը կազմակերպվել է Լեհաստանում Հայաստանի դեսպանության հովանու ներքո:
Ցուցադրության պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Գդանսկի քաղաքապետ Պավել Ադամովիչը, Գդանսկի պատմության թանգարանի տնօրեն Ադամ Կոպերկիևիչը, Լեհ-հայկական հիմնադրամի, Գդանսկի հայ համայնքի, քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ, քաղաքի բնակիչներ և հյուրեր:
Միջոցառման ընթացքում ելույթներով հանդես եկան Գդանսկի քաղաքապետ Պավել Ադամովիչը և դեսպան Ղազարյանը: Իր ելույթում ՀՀ դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց Գդանսկի քաղաքապետին և ցուցադրության մյուս կազմակերպիչներին՝ նշելով, որ 2015 թվականի ընթացքում Գդանսկում քաղաքապետի աջակցությամբ և մասնակցությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված արդեն երկրորդ միջոցառումն է կազմակերպվում: Այնուհետև արարողության մասնակիցները ծանոթացան ցուցադրությանը ներկայցված նյութերին:
Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև 2015 թվականի սեպտեմբերի 26-ը: Նախատեսվում է, որ ցուցադրությունը կդիտեն շուրջ 50.000 մարդ: 2015 թվականի ապրիլի այդ ցուցադրությունը կազմակերպվել էր նաև Վարշավայի կենտրոնում:
15:27 21/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Լիբանանում
13:40 07/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ջազային համերգ Մարսելում
13:47 05/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Մարսելում
17:49 02/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգներ Գերմանիայի քաղաքներում
17:34 26/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԻրաքում շարունակվում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները
19:46 25/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Լեհաստանի Շեցինեկ քաղաքում
15:49 25/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ Մոսկվայում
14:44 25/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված սիմպոզիում Ռումինիայի Դումբրավեն քաղաքում
10:49 25/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես Բեյրութում
18:00 20/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծ Եղեռնի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները շարունակվում են արտասահմանում

В польском Гданьске открылась выставка, посвященная 100-й годовщине Геноцида армян 09/07/2015 15:21 | Лента новостей
Тематическая выставка под открытым небом “Геноцид армян на первых полосах международной прессы” официально открылась на центральной улице польского города Гданьск, сообщает пресс-служба министерства иностранных дел Армении.
Выставка приурочена к 100-й годовщине Геноцида армян.
Выставка на основе предоставленных Музеем-институтом Геноцида армян материалов организована усилиями мэрии Гданьска, Музея истории Гданьска, армянской общины города под патронатом посольства Армении в Польше.
Выставка продлится до 26 сентября 2015 года. Ожидается, что выставку посетят около 50.000 человек. Аналогичная экспозиция была представлена также в апреле 2015 года на центре Варшавы.
Резолюции с осуждением Геноцида армян приняли парламенты Чили и Австрии, Палата депутатов Люксембурга. Президент Германии и спикер бундестага также назвали события 1915 года в Османской империи геноцидом.
Правопреемница Османской империи – современная Турция – отрицает факт Геноцида, остро реагируя на критику в свой адрес и процесс международного признания и осуждения этого чудовищного преступления. Анкара предпринимает дипломатические демарши в отношении государств, чьи официальные лица выступают с осуждающими заявлениями, в которых события 1915 года квалифицированы как геноцид.