Նաիրիտցիները կառավարությանը չեն հավատում. ԱԱԾ պետին էլ դա չի զարմացնում 07/16/2015   12:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Նաիրիտ»-ի աշխատակիցների աշխատավարձերի գծով բոլոր պարտքերը մինչև այս ամսվա վերջ կվճարվեն: Այդ մասին այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Բայց մինչ այդ վարչապետն էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ են գործարանի աշխատակիցները դարձյալ դժգոհ` հիշեցնելով, որ կառավարությունը հատկացրել է աշխատավարձի պարտքի մարման գումարը:
Երվանդ Զախարյանը պատասխանեց, որ պայմանավորվածություն կար մինչև հուլիսի 15-ը վճարել շխատավարձի ամբողջ պարտքը, որը, նր խոսքով, կազմում է 5 մլրդ 310 մլն դրամ:
«Հարցը հետևյալն է՝ մի շարք աշխատակացիների անունից դժգոհությունների ու բողոքի գրություններ էին գրվել իմ անունով և գործարանի բաժնետիրական ընկերության տնօրենի անունով՝ աշխատավարձի սխալ հաշվարկի հետ կապված: Այժմ ուսումնասիրություններ են կատարվում՝ այդ աշխատավարձի ճշտումների ուղղությամբ: Իմ կարծիքով՝ մեկ-երկու օրերի ընթացքում, երևի այսօր-վաղը, այդ աշխատանքները կավարտվեն»,- ասաց նախարարը` հավելելով, որ այսօրվանից սկսվող վճարումները կարող են ձգվել 10-15 օր:
Ի դեպ, «Նաիրիտ»-ի աշխատակիցներն այսօր դարձյալ կառավարության շենքի դիմաց են և հայտարարում են, որ իրենց խաբել են, ուստի՝ իրենք այսօրվանից անժամկետ նստացույց են սկսելու:
Երվանդ Զախարյանն ասաց, որ նաիրիտցիները պահանջում են աշխատավարձի ամբողջ պարտքը վճարել միանգամից, բայց ստիպված կլինեն տասը-տասնհինգ օր սպասել: «Որպեսզի այդքան չսպասեն, մենք առաջարկում ենք յուրաքանչյուր պատրաստ դիմումից հետո վճարումները կատարենք»,- ասաց նա:
Վարչապետն էլ ընդգծեց, որ ովքեր դժգոհություն չունեն, իրենք առաջարկում են իրենց գումարն ստանալ:
Այստեղ նախարարի ու Վարչապետի խոսակցությանըմիացավ ԱԱԾ պետ Գորիկ Հակոբյանն ու պաշտպանեց նաիրիտցիներին: «Իրենք մտածում են, որ դուք կվճարեք ինչ-որ 200 հոգու և փողը կվերջանա: Չկա վստահություն մեր իշխանությունների նկատմամբ, ասում են՝ կհասնեք 25-ը, կասեք փող չկա: Ով կարո՞ղ է ասի, որ բոլորը կստանան: Պետք է տալ գարանտիա, որ մինչև ամսվա վերջ բոլորը կստանան, համոզված եղեք, որ էլ չեն հավաքի: Օրինակ՝ վաղը գալու են էստեղ՝ կառավարություն»,- ասաց ԱԱԾ պետը:
«Վաղը չեն գալու, այսօր արդեն եկել են»,- նրան ուղղեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Երվանդ Զախարյանն էլ դարձյալ հայտարարեց, որ եթե ուզում են բոլորը միասին ստանալ, պիտի սպասեն մինչև ամսվա վերջը:
09:13 16/06/2015  |  Մամուլ«Նաիրիտ»-ը ՀԷՑ-ին ինչու՞ է 5 միլիարդ դրամ պարտք. «Հայկական ժամանակ»
17:08 09/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է «Նաիրիտ» գործարանի մի խումբ աշխատակիցների
09:10 30/05/2015  |  Մամուլ«Նաիրիտի» ղեկավարությունը «ձեռքերը լվանում է». «168 ժամ»
09:16 21/05/2015  |  Մամուլ«Նաիրիտի» «հականաիրիտյան» քաղաքականությունը. «168 ժամ»
08:50 15/05/2015  |  ՄամուլԻնչպե՞ս են պատրաստվում մարել նաիրիտցիների աշխատավարձերի պարտքերը. «Ժողովուրդ»

Сотрудникам “Наирита” обещают погасить долги по зарплате до конца месяца 07/16/2015   13:06  |  Актуальная тема
Задолженность по зарплате будет выплачена сотрудникам химического завода “Наирит” до конца текущего месяца. Об этом на заседании правительства Армении в четверг заявил премьер-министр Овик Абраамян.
Перед тем, как сделать заявление, премьер поинтересовался у министра энергетики и природных ресурсов Армении Ерванда Захаряна о причинах недовольства сотрудников предприятия, напомнив о том, что правительство выделило деньги на погашение долгов.
Ерванд Захарян в ответ заявил, что была достигнута договоренность о выплате до 15 июля всей задолженности, которая, по его словам, составляет 5 млрд 310 млн. драмов.
Вопрос в том, что некоторые сотрудники предприятия предъявляют жалобы по поводу неверного, с их точки зрения, механизма расчета заработной платы. В настоящее время этот вопрос изучается, работы займут порядка 10-15 дней”,— сказал Захарян.
Сотрудники “Наирита” сегодня вновь собрались у здания правительства, утверждая, что их обманули, поэтому они с сегодняшнего дня начинают бессрочную забастовку.
Ерванд Захарян сообщил, что сотрудники завода требуют единовременной выплаты, однако им придется подождать 10-15 дней.
“Чтобы не пришлось столько ждать , мы предлагаем производить выплаты после каждого готового заявления», - сказал он.
10:13 11/06/2015  |  Пресса “168 часов”: Вырученные от продажи ЗАО “Воротанский каскад ГЭС” средства пойдут на погашение долгов завода “Наирит