Քննչական կոմիտեն՝ Սուրիկ Խաչատրյանի եղբոր որդուն առաջադրված մեղադրանքի մասին 07/15/2015   16:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում շարունակվում են ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ Գորիսի «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում Հարություն և Մուշեղ Զաքարյան եղբայրների նկատմամբ կիրառված բռնությունների բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ բացահայտումն ապահովելու համար, ինչի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել ևս մեկ անձի:
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Մուշեղ Զաքարյանի նկատմամբ կիրառված բռնություններին մասնակցել է նաև  քաղաքացի Էյներ Խաչատրյանը։
Նախնական քննության արդյունքներով՝ մայիսի 2-ին՝ ժամը 17-ի սահմաններում, «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում առաջացած վիճաբանության ժամանակ մի խումբ անձինք ծեծել են Մուշեղ Զաքարյանին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ, որի ժամանակ Էյներ  Խաչատրյանը ևս  ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Է.Խաչատրյանին հուլիսի 14-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ Մ.Զաքարյանի նկատմամբ բռնություններ կիրառելու համար մեղադրանք է որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 5 անձ, որոնցից 4-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, որոնցից մեկի՝ Մայիս Խաչատրյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։ 5-րդ անձին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ միջադեպի ներկա մյուս անձանց գործողությունների բնույթը, բռնություններին մասնակցության աստիճանը հստակեցնելու ուղղությամբ։
15:07 15/07/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԼիսկայի եղբորորդուն մեղադրանք է առաջադրվել
09:30 15/07/2015  |  ՄամուլՍուրիկ Խաչատրյանի եղբորորդին՝ Էյներ Խաչատրյանը, երեկ ինքնակամ ներկայացել է ՀՀ քննչական կոմիտե. «Ժողովուրդ»

СК Армении огласил подробности обвинения племяннику губернатора Сюникской области 07/15/2015 17:09 | Актуальная тема
Племяннику губернатора Сюникской области Армении предъявлено обвинение по делу об инциденте с дракой в местечке под названием “Сдги гёл” в на юге Армении.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, на основе совокупности добытых доказательств Эйнеру Хачатряну предъявлено обвинение по признакам статьи 118 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
В результате проведенных следственных действий было добыто достаточно доказательств, указывающих на участие гражданина Эйнера Хачатряна в инциденте с применением насилия в отношении Мушега Закаряна.
По предварительным результатам расследования, 2 мая, примерно в 17:00 во время ссоры в местечке под названием “Сдги гёл” группа лиц избила Мушега Закаряна, причинив ему телесные повреждения. В ходе инцидента Эйнер Хачатрян бил его по разным частям тела, нанося удары руками и ногами.
Ранее ведомство сообщило, что за применение насилия в отношении М. Закаряна в качестве обвиняемых по делу были привлечены 5 человек. Четверым из них было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 113 Уголовного кодекса РА. Один из них, Маис Хачатрян, был объявлен в розыск. Пятому фигуранту дела было предъявлено обвинение по статье 118 Уголовного кодекса РА.
“Расследование продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на уточнение характера действий остальных участников инцидента и степени их участия в применении насилия”, - говорится в сообщении СК.