Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնին 07/04/2015   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 3-ին Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնի հետ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը հայկական կողմից ներկա էին  ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը,  Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը, ֆրանսիական կողմից՝ ԱԺ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեն, երկու երկրների դեսպանները:
Շնորհակալություն հայտնելով  ջերմ ընդունելության համար՝ վարչապետ Աբրահամյանը շեշտել է, որ Ֆրանսիան առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում։ Նրա խոսքով` Ֆրանսիայի հետ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում լուրջ գործոն են հանդիսանում նաև  երկու ժողովուրդների միջև պատմամշակութային բազմադարյա կապերը և Ֆրանսիայում հայկական համայնքի առկայությունը, որը մշտապես ջերմ և հոգատար վերաբերմունքի է արժանացել թե՛ ֆրանսիացի ժողովրդի, և թե՛ Ֆրանսիայի իշխանությունների կողմից:
Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստել է երկու երկրների միջև հաստատված միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությունը, ինչը կարևոր դերակատարություն ունի միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նրա խոսքով՝ այս հարցում նշանակալի ավանդ ունեն Հայաստանի և Ֆրանսիայի խորհրդարաններում ձևավորված հայ-ֆրանսիական բարեկամության խմբերը:
Նա կարևոր է համարել  այն փաստը, որ ֆրանսիական խորհրդարանական պատվիրակությունների այցելությունները Հայաստան հաճախ զուգորդվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղ այցերով:
«Ֆրանսիացի օրենսդիրների հաճախակի դարձած այցերն Արցախ կարևոր նշանակություն ունեն արտաքին աշխարհում Լեռնային Ղարաբաղի մասին լիարժեք և համակողմանի պատկերացում կազմելու գործում», - նշել է վարչապետը։  Նա գոհունակություն է հայտնել 2013թ. Ֆրանսիայի ԱԺ և Սենատի մի խումբ պատգամավորների, նախկին խորհրդարանականների, մի շարք համայնքային իշխանությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ «Արցախի հետ բարեկամության շրջանակի» ստեղծման կապակցությամբ: «Գտնվելով Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում՝ չեմ կարող  խորին երախտագիտություն չհայտնել 2001թ. Հայոց ցեղասպանությունը օրենքի ուժով ճանաչելու  Ֆրանսիայի մարդասիրական բարձր առաքելության համար: Ֆրանսիան աշխարհում առաջին երկիրն է, որը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է օրենքի ուժով», - ասել է Հովիկ Աբրահամյանը: Նա հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը հետևողական կլինի ցեղասպանության ժխտումը դատապարտող  նոր օրինագծի ներկայացման և  ընդունման հարցում:
Ողջունելով Հայաստանի պատվիրակությանը՝ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնը նշել է, որ մեծ պատիվ է ընդունել Հայաստանի վարչապետին  այս խորհրդանշական տարում, երբ նշվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունները, կարևորել միջխորհրդարանական կապերի սերտացումը, տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության խորացումը: Կլոդ Բարտոլոնը գոհունակությամբ փաստել է  Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կամակերպության շրջանակներում  տարբեր ձևաչափերով արդյունավետ համագործակցությունը: «Հայաստանը Ֆրանսիայի բարեկամն է: Մենք պատրաստակամ ենք խորացնել  մեր բարեկամությունն ու ընդլայնել  համագործակցությունը», - ընդգծել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը և այս համատեքստում վարչապետը արժևորել է  Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակ¬ցության զարգացման գործում:  Նրա խոսքով՝ ՀՀ Նախագահի մակարդակով մասնակցությունն Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթնաժողովին վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը` խորացնելու համագործակցությունը Եվրամիության հետ տարբեր ուղղություններով:
Կողմերը կարևորել են նաև միջազգային կառույցներում սերտ համագործակցությունը և փոխադարձ աջակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին, երկուստեք ընդգծվել է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման կարևորությունը:

Овик Абраамян: Отношения с Францией занимают особое место во внешнеполитической повестке Армении 07/04/2015   13:28  |  Лента новостей
Отношения с Францией занимают особое место во внешнеполитической повестке Армении. Об этом заявил премьер-министр Армении в ходе состоявшейся 3 июля в Париже встречи с председателем Национального Собрания Франции Клодом Бартолоном.
По его словам, многовековые культурно-исторические связи двух народов и наличие армянской общины во Франции служат серьезным фактором в укреплении межгосударственных отношений.
Премьер-министр Армении выразил удовлетворение сложившимся между двумя странами тесным межпарламентским сотрудничеством, которое играет важную роль в развитии межгосударственных отношений. По его мнению, большой вклад вносят также группы дружбы в парламентах двух стран.
Он счел важным тот факт, что визиты французских парламентских делегаций в Армению зачастую сопровождаются также визитами в Нагорный Карабах.
“Частые визиты французских законодателей в Арцах(армянский топоним Нагорного Карабаха)важны для того, чтобы у мирового сообщества сложилось полноценное и всестороннее представление о Нагорном Карабахе”, -сказал армянский премьер.
Абраамян выразил глубокую признательность за высокую гуманитарную миссию Франции, признавшей Геноцид армян в 2001 году. “Франция – первая страна в мире, которая признала Геноцид армян на законодательном уровне”,-сказал Овик Абраамян, выразив надежду, что парламент Франции проявит последовательность и в вопросе принятия нового законопроекта о криминализации отрицания геноцида.
В свою очередь председатель Национального Собрания Франции Клод Бартолон отметил, что для него большая честь – принять премьер-министра Армении в этот символичный год, когда отмечается 100-ая годовщина Геноцида армян.
Спикер парламента высоко оценил армяно-французские межгосударственные отношения, придал важность углублению межпарламентских связей и сотрудничества в различных сферах, а также выразил удовлетворение сложившимся  в рамках Международной организации Франкофонии эффективным сотрудничеством в разных форматах. “Армения – друг Франции. Мы готовы углублять нашу дружбу и расширять сотрудничество”,– подчеркнул Бартолон.
Собеседники коснулись сотрудничества Армении с Евросоюзом. В этом контексте премьер-министр Армении оценил поддержку Франции в развитии взаимодействия Армении с ЕС. По его словам, участие в Рижском саммите Восточного партнерства на уровне президента Армении подтвердило приверженность Еревана к углублению сотрудничества с Евросоюзом по разным направлениям.
В ходе встречи собеседники коснулись также региональных проблем. Обе стороны подчеркнули важность мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы.