Անձնագրի իրական տերը տարիներ անց իմացել է, որ իր կորած անձնագրով գործարք է կատարվել (Լուսանկարներ) 07/03/2015   16:14  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ուրիշի անձնագրով տարաժամկետ վճարման  կարգով բջջային հեռախոս ձեռք բերելու և խարդախությամբ դրան տիրանալու դեպքի առթիվ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի մայիսի 19-ին Երևանի բնակիչ Մ.Հակոբյանը հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանության բաժին, որ տարիներ առաջ կորցրած իր անձնագրով անհայտ անձը կատարել է գործարք։
Մասնավորապես՝ անձը անձնագրում փոխել է լուսանկարը՝ փակցնելով իրենը, և բջջային օպերատորներից մեկի խանութից ձեռք է բերել նոր բջջային հեռախոս` տարաժամկետ վճարման կարգով, սակայն վճարումները չի կատարել։ Մ.Հակոբյանը նշված գործարքի մասին տեղեկացել է, երբ ընկերությունը վճարումները չկատարելու համար դիմել է դատարան, և ինքը դատարանից ծանուցագիր է ստացել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խարդախությունը՝ խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի զգալի չափերով հափշտակությունը կամ ուրիշի գույքի նկատմամբ իրավունք ձեռք բերելը):
Նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմինն ընկերությունից ստացել է անհայտ քաղաքացու կողմից ներկայացված Մ.Հակոբյանի  անձնագրի պատճենը, որտեղ փակցված է եղել այլ լուսանկար, որը ներկայացվում է կից։
Քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ նախաքննության իրականացումն ապահովելու համար միջոցներ են ձեռնարկվում՝ լուսանկարում պատկերված անձին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Ովքեր ճանաչում են նկարում պատկերված անձին կամ որևէ տեղեկություն ունեն նրա ինքնության կամ գտնվելու վայրի մասին, խնդրում ենք հայտնել ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին կամ Ոստիկանության մոտակա բաժին:

В Ереване мошенник купил в рассрочку мобильный телефон по чужому паспорту и отказывался платить за него(фото) 07/03/2015 17:11 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении расследует уголовное дело по факту мошеннического завладения мобильным телефоном, приобретенным в рассрочку по чужому паспорту.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 19 мая 2015 года житель Еревана М. Акопян подал заявление в отдел Полиции, в котором сообщал, что с помощью утерянного им годами ранее паспорта неизвестный совершил сделку. В частности, он поменял фотографию в паспорте, вставив туда свою, и в сервис-центре одного из сотовых операторов приобрел в рассрочку новый мобильный телефон, однако не вносил платежи. М. Акопян узнал об указанной сделке, когда компания обратилась в суд за неуплату кредита, и получил судебную повестку.
По данному факту следственным отделом административных районов Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 178(Мошенничество, то есть хищение чужого имущества в значительных размерах или приобретение права на чужое имущество путем обмана или злоупотребления доверием).
“В ходе предварительного следствия орган, осуществляющий производство, получил от компании копию предъявленного неизвестным гражданином паспорта М. Акопяна с другой фотографией, которая представлена ниже. Для обеспечения всестороннего, объективного и полного расследования дела предпринимаются меры, направленные на розыск запечатленного на фотоснимке лица”, - говорится в сообщении ведомства.
СК просит всех тех, кто знает запечатленного на фотографии человека или располагает какими-либо сведениями о нем или о его местонахождении, сообщить в следственный отдел СК Армении по ереванским административным районам Кентрон и Норк-Мараш или в ближайший отдел Полиции.