Ինչպե՞ս «խոստացված» վարչական պատասխանատվության փոխարեն քրեական գործ հարուցվեց 06/24/2015   11:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 180-րդ հոդվածը վարչական պատասխանատվություն՝ նախազգուշացում է նախատեսում գիշերային ժամանակ (ժամը 23.00-ից մինչև 7.00-ն) լռությունը խախտելու, այսինքն` բարձրաձայն երգելու կամ երաժշտական գործիքներ նվագելու կամ ձայնային ազդանշաններ տալու, … ինչպես նաև այլ գործողությունների համար, որոնք խախտում են գիշերային անդորրը:
Երևանի Բաղրամյան պողոտայում Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ «Ոչ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության բողոքի ակցիայի՝ նստացույցի անցկացման առաջին օրը, քաղաքացիների կողմից հենց այս հոդվածի խախտման դեպքում պատասխանատվության մասին էր զգուշացնում Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը:
Սակայն, ըստ ամենայնի, ինչ-որ բան փոխվեց. որոշվեց քրեական գործ հարուցել, այն էլ՝  խուլիգանության հատկանիշներով, անհասկանալի է, թե ինչի հիման վրա, երբ աղմկելու համար նախատեսված է ընդամենը վարչական պատասխանատվություն (ակցիայի մասնակիցների կողմից հայհոյանքներ եւ վիրավորական արտահայտությունները հնչել են ոստիկանության գործողություններից հետո)։
Քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները, նրանց արդարացի պահանջներին սատարող քաղաքացիներն ընդամենը փորձում են պաշտպանել իրենց իրավունքները, հասնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելու որոշման չեղարկմանը, այն որոշման ինչն, անկասկած, հարվածելու է շարքային քաղաքացու գրպանին անկախ նրա մասնագիտությունից, աշխատանքի բնույթից, սեռից ու տարիքից։
Քաղաքացիներն ընդամենը պահանջում են չեղյալ համարել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տխրահռչակ որոշումը: Ընդ որում, ելույթները զերծ էին քաղաքական երանգներից, այսինքն բարձրացվում էր ընդամենը սոցիալական  հարց։
Ինչ տվեց քրեական գործի հարուցումը՝ հարվածեց  երկրի միջազգային հեղինակությանը, ստեղծեց վտանգ ձնագնդի նման մեծացնելու երիտասարդների բողոքի ակցիան:
Ի դեպ, նույն աղմուկը եղել է նաեւ հունիսի լույս 24-ի գիշերը, սակայն զարմանալիորեն այս  անգամ  բողոք   չստացվեցին հարակից բնակիչներից ու դատախազությունն էլ  մամուլի հրապարակումների հիման վրա կրկին գործ չհարուցեց խուլիգանության հոդվածով…
Ընտրած ճանապարհը ոչ մի տեղ չի տանում, լավագույն դեպքում տանում է դեպի փակուղի: Սխալներն ուղղելու ժամանակն է:

Как вместо “обещанной” административной ответственности завели уголовное дело? 06/24/2015 12:52 | Актуальная тема
Статья 180 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях предусматривает административную ответственность за нарушение тишины и покоя граждан в ночное время(с 23:00 по 07:00).
Об административной ответственности за нарушение именно этой статьи предупреждал в первый день проведения сидячей манифестации участниками акции протеста, организованной гражданской инициативой “Нет грабежу”, заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян.
Однако, похоже, что планы правоохранительных органов претерпели резкие изменения: было принято решение возбудить уголовное дело, да еще по статье “хулиганство”. Не совсем понятно, на каком основании заведено дело, если за нарушение тишины предусмотрена административная ответственность(брань и оскорбления были озвучены участниками акции протеста только после действий стражей порядка).
Члены гражданской инициативы, граждане, поддерживающие их справедливые требования, пытались всего лишь защитить свои права, поскольку бездарные руководители в данной сфере не нашли иного выхода из положения, как вновь погасить свои долги за счет народа, повысив тарифы на электроэнергию, что, несомненно, ударит по карману рядового гражданина, в том числе рядового полицейского.
Граждане всего лишь требуют аннулировать решение Комиссии по регулированию общественных услуг. Причем, выступления митингующих были лишены политических оттенков и носили сугубо характер социального протеста.
Не совсем понятно, за что мстят власти, в частности полиция, которая с применением грубой силы разогнала протестующих, подвергнув жестокому избиению журналистов и уничтожив их оборудование: журналисты всего лишь выполняли свою работу.
К чему приведет безосновательное возбуждение уголовного дела: оно лишь ударит по международному авторитету страны и приведет, подобно снежному кому, к росту протеста.
Отметим, что нарушение тишины имело место и в ночь на 24 июня, однако удивительным образом стражи порядка на сей раз не получили жалоб от жителей близлежащих домов, и Прокуратура на основе публикаций в прессе не завела уголовного дела по статье “хулиганство”.
Выбранный путь ведет в никуда: в лучшем случае, он приведет к тупику. Пришло время исправлять ошибки.