Կասեցվել է կաթի և մածունի արտադրությունը 06/22/2015   15:32  |  Առողջություն
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի որոշմամբ՝ կասեցվել է «ՄԱՐԻԼԱ» ՍՊԸ-ի պաստերացված կաթ 3,2 % (1լ) և մածուն 3,2% (0.5կգ) արտադրատեսակների արտադրությունը: Այս մասին հայտնում է ՍԱՊԾ լրատվական ծառայությունը:
ՄԱՐԻԼԱ» ՍՊԸ -ում իրականացված ստուգման արդյունքում հայտնաբերվել է վտանգավոր սննդամթերքի թողարկում: Մասնավորապես, ՀՀ ԳՆ «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փորձաքննության համաձայն՝ «ՄԱՐԻԼԱ» ՍՊԸ-ում արտադրված պաստերացված կաթ 3,2 % (1լ) և մածուն 3,2% (0.5կգ) արտադրատեսակները ԱՑԽՄ ցուցանիշով չեն համապատասխանել «Կաթին, կաթնամթերքին և դրանց արտադրությանը ներկայացվող պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման պահանջներին:
Ընկերությանը հանձնարարվել է իրացման կետերից և պահեստից հետ կանչել, օգտահանել կամ ոչնչացնել նշված խմբաքանակները և մինչև հուլիսի 7-ը վերացնել խախտումները՝ «ՄԱՐԻԼԱ» ՍՊԸ-ում արտադրվող պաստերացված կաթ 3,2 % (1լ) և մածուն 3,2% (0.5կգ) արտադրատեսակների արտադրությունը համապատասխանեցնել տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին:

В Армении приостановлено производство ряда молочных продуктов компании “Марила” 06/22/2015   16:40  |  Здоровье
В Армении приостановлено производство 3,2% -ого пастеризованного молока (1 л) и 3,2%-ого мацуна (0,5 кг) компании “Марила”.
Соответствующее решение принял глава Государственной службы безопасности продуктов питания при Министерстве сельского хозяйства Армении.
По итогам проведенной в ООО “Марила” проверки было выявлено производство опасных для здоровья продуктов питания. В частности, проведенное ГНКО “ Республиканский центр ветеринарно-санитарной и фитосанитарной экспертизы” исследование установила по показателям БГКП(бактерии группы кишечной палочки) несоответствие 3,2%-ого пастеризованного молока (1 л.) и 3,2%-ого мацуна (0,5 кг.) ООО “Марила” требованиям решения правительства РА “Об утверждении технического регламента о требованиях к безопасности молока и молочной продукции”.
Компании поручено изъять из продажи и отозвать из складов или уничтожить вышеупомянутую партию продукции и до 7 июля устранить выявленные нарушения, а также привести производство 3,2% -го пастеризованного молока (1 л) и 3,2%-го мацуна (0,5 кг) ООО “Марила” в соответствие со стандартами технического регламента.