Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Համահայկական խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու կարևորությունը 06/17/2015   19:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի կազմկոմիտեի անդամների մասնակցությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, քննարկվել են ս.թ. օգոստոսի 2-ին մեկնարկող Համահայկական խաղերի նախապատրաստման կազմակերպչական աշխատանքների ընթացքը և մինչև խաղերի բացումն իրականացվելիք աշխատանքները:
ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ (կազմկոմիտեի նախագահ) Իշխան Զաքարյանը զեկուցել է, որ խաղերի հանդիսավոր բացումը կատարվելու է Հանրապետական մարզադաշտում, իսկ փակումը՝ օգոստոսի 13-ին, Թատերական հրապարակում: «Միասնություն սպորտով» կարգախոսի ներքո խաղերը անցկացվելու են Երևանում, ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, Գյումրիում, Վանաձորում, Աբովյանում, Արտաշատում: Համահայկական խաղերին, ըստ կանոնադրության, մասնակցում են քաղաքների հավաքական թիմերը:
Կազմկոմիտեի նախագահը ներկայացրել է խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերը, այդ մարզաձևերից յուրաքանչյուրի մասով մինչ այժմ ստացված հայտերը, նաև հայտ ներկայացրած քաղաքների և մասնակիցների թիվը, որոնք կամփոփվեն հայտերի ընդունման վերջնաժամկետից՝ ս.թ. հուլիսի 15-ից հետո: Խորհրդակցության մասնակիցներին ներկայացվել են նաև Համահայկական խաղերի տարեգրությունը՝ սկսած 1999 թվականից, մարզակառույցների վիճակը, տարբեր նախարարությունների և գերատեսչությունների մասով ծրագրված աշխատանքները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Համահայկական խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու կարևորությունը և տվել համապատասխան հանձնարարականներ՝ շեշտելով, որ Համահայկական 6-րդ խաղերն անցկացվում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում և պահանջում են բոլոր պետական մարմիններից ու միջոցառման պատասխանատուներից առավելագույն ջանքեր՝ այն պատշաճ կազմակերպելու և անցկացնելու համար:

Президент Армении поручил организовать Всеармянские игры на высшем уровне 06/18/2015   00:48  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян созвал в среду совещание с участием членов Оргкомитета 6-х Всеармянских игр. Об этом в среду сообщила пресс-служба главы государства.
В ходе совещания обсуждался ход организационных работ по подготовке стартующих 2 августа с.г. Всеармянских игр и работы, которые предстоит осуществить до открытия игр.
Председатель Контрольной палаты РА, председатель всемирного оргкомитета Всеармянских игр (председатель оргкомитета) Ишхан Закарян доложил, что торжественное открытие игр будет проведено на Республиканском стадионе, а закрытие – 13 августа на Театральной площади.
Под девизом «Единство спортом» игры будут проведены в Ереване, столице НКР Степанакерте, Гюмри, Ванадзоре, Абовяне, Арташате. Во Всеармянских играх, согласно уставу, участвуют сборные команды городов.
Председатель оргкомитета представил включенные в программу игр виды спорта, полученные в части каждого из них заявки, а также число представивших заявки городов и участников, которое будет подытожено после 15 июля с.г., когда истекает последний срок принятия заявок. Участникам совещания были также представлены летопись Всеармянских игр начиная с 1999 года, состояние спортивных сооружений, запланированные по линии различных министерств и ведомств работы.
Президент Серж Саргсян подчеркнул важность проведения Всеармянских игр на высоком уровне и дал соответствующие поручения, акцентировав, что 6-е Всеармянские игры проводятся в рамках мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян, и требуют от всех государственных органов и ответственных за мероприятие максимальных усилий для его организации и проведения на надлежащем уровне.