Հայաստանի և Իտալիայի միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր՝ քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտում 05/22/2015   11:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 21-ին Հռոմում ստորագրվեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահության քաղաքացիական պաշտպանության դեպարտամենտի միջև քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում համագործակցության և արտակարգ իրավիճակներում աջակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Այն ստորագրեցին Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանը և Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահության քաղաքացիական պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Ֆաբրիցիո Կուրչիոն:
Հուշագիրը նախատեսում է Հայաստանի և Իտալիայի միջև համագործակցություն և փորձի փոխանակում բնական և տեխնածին աղետների կանխատեսման, կանխարգելման, նվազեցման ու դիմակայման ոլորտներում:
Նախքան հուշագրի ստորագրումը, դեսպան Ղազարյանը և իտալական քաղաքացիական պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Ֆաբրիցիո Կուրչիոն քննարկեցին հուշագրի գործնական կիրառման հնարավորություններն ու հեռանկարները: Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց, որ հայ-իտալական բազմաբնույթ համագործակցությունը համալրվում է նաև քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտով:

Армения и Италия подписали меморандум о взаимопонимании в сфере гражданской защиты 05/22/2015   12:31  |  Лента новостей
Министерство территориального управления и ЧС Армении и департамент гражданской защиты совета министров Италии подписали в четверг в Риме меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве в сфере гражданской защиты и содействия в чрезвычайных ситуациях.Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Подписи под документом поставили посол Армении в Италии Саркис Казарян и руководитель Департамента гражданской защиты совета министров Италии Фабрицио Курчио.
Меморандум подразумевает сотрудничество и обмен опытом в области прогнозирования, предотвращения природных и техногенных катастроф и противостояния им.
До подписания документа посол Казарян и Фабрицио Курчио обсудили возможности и перспективы практической реализации меморандума. Стороны выразили удовлетворение тем, что взаимодействие в сфере гражданской защиты дополнит разностороннее сотрудничество между Арменией и Италией.