Արմավիրի մարզում 6 երեխա հոսպիտալացվել է 05/19/2015   10:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արմավիր քաղաքի թիվ 9 մանկապարտեզի 6 սան հոսպիտալացվել է, նրանց վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը:
Մասնավորապես՝ երեկ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը տեղեկատվություն է ստացել, որ Արմավիր քաղաքի թիվ 9 մանկապարտեզի 6 սան մայիսի 15-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում աղիքային գանգատներով դիմել է Արմավիրի բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունք։
Ահազանգն ստանալուն պես՝ նախարարության մասնագետները տեղում իրականացրել են համաճարակաբանական մանրակրկիտ հետազոտություններ։
Վարակի աղբյուրը պարզելու նպատակով կենսաբանական նյութի նմուշառումներ են կատարվել հիվանդներից և մանկապարտեզի սպասարկող անձնակազմից, ինչպես նաև՝ խոհանոցից և խմբասենյակներից։ Ձեռնարկվել են կանխարգելիչ և հակահամաճարակային համալիր միջոցառումներ։ Հնարավոր այլ հիվանդներին վաղաժամ հայտնաբերելու նպատակով մարզպետարանի հետ համատեղ կիրականացվեն բակային համայցեր։
Ներկա պահին հիվանդանոցում բուժվող 6 երեխայի  վիճակը մասնագետները գնահատում եմ միջին ծանրության։ Կազմակերպված բուժման արդյունքում նկատվում է առաջխաղացման դրական տեղաշարժ։

Шестеро воспитанников одного из детсадов в армянском Армавире госпитализированы с признаками кишечной инфекции 05/19/2015   11:21  |  Актуальная тема
Шестеро воспитанников детского сада №9 в городе Армавир госпитализированы с признаками кишечной инфекции. Их состояние оценивается как средней тяжести. Об этом сообщает министерство здравоохранения Армении.
В ведомство накануне поступила информация о том, что шестеро воспитанников детского сада №9 в городе Армавир в период с 15-го по 18-е мая обращались в инфекционный отдел городской клиники с жалобами на боли в кишечнике.
Специалисты Минздрава на месте провели противоэпидемиологические исследования. Для установления источника заражения у пациентов и персонала детсада были взяты на анализ образцы биологического материала. Предпринимаются комплексные профилактические и противоэпидемические мероприятия. Для раннего выявления других возможных случаев заболевания совместно с областной администрацией планируются дворовые обходы.