Կանադայի Սենատը վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը 05/15/2015   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 13-ին Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը հանդիպում ունեցավ Կանադայի Սենատի նորանշանակ խոսնակ Լեո Հուսակոսի հետ, ում շնորհավորեց նշանակման կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Այնուհետև Կանադայում ՀՀ դեսպանության և հայ համայնքի ներկայացուցիչների ներկայությամբ Սենատը վերահաստատեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Համապատասխան հայտարարությամբ հանդես եկավ սենատոր Թան Հայ Նոն: Սենատորն իր խոսքում վկայակոչեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող` Կանադայի Սենատի կողմից 2002թ. ընդունված բանաձևը, ինչպես և 2004թ. Կանադայի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված փաստաթուղթը, 2006թ.-ից ի վեր Կանադայի վարչապետ Սթիվեն Հարփըրի հայտարարություններն ու նախորդ ամիս Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված բանաձևը, որը ոչ միայն վերահաստատեց պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, այլև ապրիլի 24-ը հայտարարեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:

Сенат Канады подтвердил признание Геноцида армян 05/15/2015 14:38 | Лента новостей
Сенат Канады в среду подтвердил признание Геноцида армян в Османской империи, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Соответствующее событие имело место в присутствии посла Армении в Канаде Армена Еганяна и представителей армянской общины.
С соответствующим заявлением выступил сенатор Тан Хай Нго (Thanh Hai Ngo). Сенатор в своем слове сослался на принятую Сенатом Канады в 2002 году резолюцию, а также принятый Палатой представителей Канады в 2004 году документ, заявления премьер-министра Канады Стивена Харпера, сделанные им с 2006г, и принятую в прошлом месяце Палатой представителей резолюцию, которая не только подтвердила признание Палатой Геноцида армян, но и объявила 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян.