Բժշկի դեմքին կրակելու գործով մեկ անձի ևս մեղադրանք է առաջադրվել՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու համար 05/15/2015   12:40  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով Արմեն Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա և եղբայրը «Օրթոպեդիայի և վնասվածքաբանության» գիտական կենտրոնի բակային հատվածում վիճաբանել են գիտական կենտրոնի բժշկի հետ: Այս մասին հիշեցնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Ծագած վիճաբանության ընթացքում Արմեն Ս.-ն և եղբայրը, տևական ժամանակ դիտավորությամբ խախտել են հասարակական կարգը և հասարակության նկատմամբ արտահայտելով բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք, մի շարք կողմնակի քաղաքացիների ներկայությամբ բարձրաձայն հայհոյել են բժշկին, որը զուգորդվել է նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելով, այն է՝ ձեռքով հարվածել են նրան, իսկ եղբայրը՝ Արման Ս.-ն, իր մոտ եղած զենքով՝ գազային ատրճանակով, կրակել է բժշկի դեմքին՝ պատճառելով այրվածքների տեսքով մարմնական վնասվածքներ:
Ինչպես նշվում է ՀՔԾ հաղորդագրության մեջ, նույն գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով մեղադրանք էր առաջադրվել նաև Արման Ս.-ին` հիշյալ գիտական կենտրոնի բակային հատվածում զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու համար: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:
Հիշյալ գիտական կենտրոնի աշխատակցի հաղորդման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով վարույթը հանցակազմի բացակայության պատճառաբանությամբ կարճվել էր, իսկ որոշման օրինականությունը ստուգվել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի կողմից:
Հետագայում քրեական գործով կայացված որոշումը վերացվել է և գործի փաստական հանգամանքներով պայմանավորված, բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունը երաշխավորելու անհրաժեշտությունից ելնելով` քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:
Ասենք, որ հիշյալ քրեական գործի նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցված նոր քրեական գործով պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և այդ լիազորությունների չարաշահման արդյունքում քննությանը խոչընդոտելու մեջ մեղադրվող ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնի պետ Հայկ Ավագյանի (հիշյալ խուլիգանության փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության կատարման ժամանակաշրջանում նա զբաղեցրել է ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Կենտրոնականի քննչական բաժնի պետի տեղակալի պաշտոնը) նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանավորումը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Քննչական կոմիտեի  նախագահի՝ 05.05.15թ.  հրամանով կասեցվել են Մալաթիա-Սեբաստիա քննչական բաժնի պետի լիազորությունները՝ «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի  1-ին կետով նախատեսված կարգով՝ մինչև կոնկրետ քրեական գործով համապատասխան վերջնական որոշման ընդունումը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի մեկ այլ հրամանով Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնի պետի պաշտոնակատար է նշանակվել Ռոբերտ Դարբինյանը։
14:10 09/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր հասարակությունը տեսնում է քննիչին, սակայն իրականում այլ անձինք են որոշումներ կայացնողները. Նիկոլայ Բաղդասարյան
16:26 08/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄալաթիա-Սեբաստիայի քննչականի պետը կալանավորվել է
16:21 06/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆշանակվել է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնի պետի պաշտոնակատար
12:40 06/05/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄալաթիա-Սեբաստիայի քննչական բաժնի պետը ձերբակալվել է՝ նախկինում պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու համար
16:25 30/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԲժշկի դեմքին կրակողը կալանավորվեց
12:41 29/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԳազային ատրճանակով բժշկի դեմքին կրակողը ձերբակալվել է
12:08 18/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԿինն իրարանցում է սարքել «Նաիրի» ԲԿ-ում, հայհոյել ու բռնություն է գործադրել հերթապահ բժշկուհու նկատմամբ
18:13 24/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԱմբաստանյալը կենթարկվի ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննության

Специальная следслужба Армении сообщила о появлении еще одного обвиняемого в деле о стрельбе по врачу 05/15/2015   13:25  |  Актуальная тема
В уголовном деле о стрельбе по врачу Научного центра травматологии и ортопедии Минздрава Армении появился еще один обвиняемый. Об этом говорится в сообщении, размещенном на сайте Специальной следственной службы Армении.
Инцидент произошел 21 марта 2014 года.
Армен С. и его брат во время вспыхнувшей на бытовой почве ссоры с сотрудником Научного центра травматологии и ортопедии Минздрава Армении нарушили общественный порядок и, проявив явное неуважение к обществу, в присутствии прохожих нецензурно выражались в адрес врача, сопроводив свои действия применением насилия. Братья ударили его рукой, а Арман С. выстрелил врачу в лицо из газового пистолета.
Армену С. предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 ст. 258(хулиганство)УК РА.
Как отмечается в сообщении ведомства, в рамках того же уголовного дела обвинение предъявлено также Арману С. по пункту 1 части 4 статьи 258 ( хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) УК РА. В отношении последнего избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
По материалам вышеупомянутого дела было возбуждено новое уголовное дело по части 1 ст. 308( Злоупотребление должностными полномочиями) и части 3 ст. 332 (Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию с использованием своего должностного положения) УК РА, по которому обвиняемым проходит начальник следственного отдела административного района Малатия-Себастия следственного управления СК Армении по городу Ереван Айк Авагян. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Айка Авагяна обвиняют в том, что он в бытность свою заместителем главы Центрального следственного отдела ГСУ полиции Армении пообещал своему близкому знакомому путем искажения фактических данных об инциденте представить случившееся не как хулиганство с применением оружия, а незначительное происшествие и прекратить уголовное дело за отсутствием состава преступления.
Напомним, приказом председателя Следственного комитета Армении от 05.05.2015г. полномочия начальника следственного отдела по ереванскому административному району Малатия-Себастия были приостановлены в порядке, предусмотренном п.1 ч.1 ст.32 закона РА “О Следственном комитете Республики Армения”, до принятия соответствующего окончательного решения по уголовному делу.
Другим приказом главы Следственного комитета исполняющим обязанности начальника следственного отдела ереванского административного района Малатия-Себастия назначен Роберт Дарбинян.