Քրեական գործ է հարուցվել դատավորին կաշառք տված գործարարի նկատմամբ 04/29/2015   16:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՔԾ-ում նոր քրեական գործ է հարուցվել: Այս անգամ՝ Լոռու մարզի դատարանի ընդհանուր իրավասության դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանին կաշառք տված գործարարի նկատմամբ:
«Փաստինֆո»-ի ունեցած այս տեղեկությունները քիչ առաջ հաստատեցին նաև ՀՔԾ-ում՝ հավելելով, որ նոր քրեական գործը հարուցվել է ապրիլի 19-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալը:
Հիշեցնենք՝ անցյալ տարի Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ էր հարուցվել դատավոր Խաչատուր Խաչատրյանի նկատմամբ: Նախաքննությամբ պարզվել էր, որ դատավորը 2014թ. հուլիսի 23-ին կայացրած որոշմամբ վարույթ է ընդունել բանկի կողմից «Զոսեկար» ՍՊԸ-ին հարկադրված սնանկ ճանաչելու մասին դիմումը և 2014թ. հոկտեմբերի 2-ին վճիռ կայացրել՝ ՍՊԸ-ին սնանկ ճանաչելու վերաբերյալ:
Հետագայում դատավորը ՍՊԸ-ի տնօրեն Սեյրան Կարապետյանի օգտին գործողություններ կատարելու, ՍՊԸ-ի՝ բանկում գրավադրված անշարժ գույքի աճուրդի գործընթացը մինչև 2015թ. մարտ երկարաձգելու և դրանով Սեյրան Կարապետյանին գրավադրված գույքը ձեռք բերելու հնարավորություն ընձեռելու դիմաց 2014թ. նոյեմբերին գործարարից պահանջել և ստացել էր առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք՝ ըստ նախաքննության՝ ընդհանուր առմամբ 20 հազ. ԱՄՆ դոլարի չափով:
Այս քրեական գործի նախաքննությունը մարտի 30-ին ավարտվել է, և գործն ուղարկվել է դատարան:
Հիմա էլ, փաստորեն, նոր քրեական գործ է հարուցվել արդեն «Զոսեկար» ՍՊԸ-ի տնօրեն Սեյրան Կարապետյանի նկատմամբ՝ դատավոր Խ.Խաչատրյանին կաշառք տալու փաստով:
Այս նոր գործի նախաքննությունը դեռ շարունակվում է:
12:53 15/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿաշառքի համար մեղադրվող դատավորի գործը կքննի նրա գործընկեր Լուսինե Աբգարյանը
13:34 30/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԼոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի կողմից 20.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու գործի նախաքննությունն ավարտվել է
19:35 03/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿաշառքի համար մեղադրվող դատավորը կմնա կալանքի տակ
08:32 23/01/2015  |  ՄամուլԻնչ է հայտարարագրել կաշառքի համար ձերբակալված դատավորը .«Հայկական ժամանակ»
15:23 17/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴատավորը, ըստ գործի նյութերի, նախապես 15 հազար դոլար էր պահանջում, հետո կաշառքի չափն ավելացավ
09:45 14/01/2015  |  ՄամուլԿաշառքի համար կալանավորված դատավորի փաստաբանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել. «Իրավունք»
13:24 30/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿաշառքի համար մեղադրվող դատավորն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում
11:19 29/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱռանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող դատավորը կալանավորվել է

Спецследственная служба Армении возбудила уголовное дело в отношении бизнесмена, подозреваемого в даче взятки лорийскому судье 04/29/2015   17:44  |  Актуальная тема
Специальная следственная служба Армении возбудила уголовное дело в отношении предпринимателя Сейрана Карапетяна, подозреваемого в даче взятки судье общей юрисдикции суда Лорийской области Хачатуру Хачатряну.
Имеющиеся у ИА “Фактинфо” сведения подтвердили в ССС Армении.
"Уголовное дело заведено 19 апреля по признакам п. 1ч. 3 ст. 312 (дача взятки в особо крупных размерах)УК РА”,- проинформировали в ведомстве.
Напомним, в прошлом году в отношении судьи суда общей юрисдикции Лорийской области Армении Хачатура Хачатряна было возбуждено уголовное дело.
Следствием было установлено, что судья общей юрисдикции Лорийской области Хачатур Хачатурян решением от 23 июля 2014 года принял к производству заявление банка о признании ООО “Зосекар” банкротом и 2 октября 2014 года вынес постановление о признании компании банкротом.
Судья в ходе дальнейшей процедуры банкротства, используя свои полномочия и должностное положение для совершения действий в пользу директора ООО Сейрана Карапетяна, в ноябре 2014 года потребовал и получил от него особо крупную взятку в размере 20 тыс. долларов в обмен на предоставление С. Карапетяну возможности приобрести заложенное имущество.
30 марта предварительное следствие по уголовному делу было завершено, и дело было направлено в суд.
По новому уголовному делу ведется расследование.
13:15 15/04/2015  |  Актуальная темаДело против обвиняемого во взяточничестве судьи Лорийского областного суда будет вести его коллега Лусине Абгарян
14:48 30/03/2015  |  Криминальная хроникаВ Армении завершено предварительное следствие по делу против судьи областного суда, обвиняемого в получении взятки в $20 тыс.
13:55 30/12/2014  |  Актуальная темаОбвиняемый во взяточничестве судья армянского областного суда не признает своей вины и отказывается от дачи показаний
12:15 29/12/2014  |  Актуальная темаВ Армении обвиняемый в получении крупной взятки судья взят под стражу
12:16 27/12/2014  |  Пресса “Айкакан жаманак”: Задержанный накануне судья областного суда не дает показаний