Նեպալում զոհերի թիվը հասել է 3218-ի 04/27/2015   09:54  |  Արտակարգ պատահարներ
Նեպալում ապրիլի 25-ի առավոտյան տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է 3218, իսկ 6500-ը` ստացել տարբեր աստիճանի վնասվածքներ:
Այս մասին հաղորդել է «Франс Пресс» գործակալությունը: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Կատմանդու մայրաքաղաքից ոչ հեռու՝ խիտ բնակեցված տարածքում, ինչն էլ մեծածավալ փլուզումների ու հարյուրավոր զոհերի է պատճառ է դարձել:
Երկրաշարժի հզորությունն էպիկենտրոնում կազմել է 7.9 մագնիտուդ, որը ամենահզոր երկրաշարժն է վերջին 80 տարվա ընթացքում: Ստորգետնյա ցնցումները շարունակվում են: Այսօր միջազգային լրատվականները հաղորդել են, որ Նեպալում նոր՝ 6,7 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ է գրանցվել:
Փրկարարական աշխատանքներին մասնակցում են Չինաստանի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Ավստրալիայի, Ճապոնիայի, Ռուսաստանի փրկարարները:

Число погибших в результате разрушительного землетрясения в Непале достигло 3218 04/27/2015   09:20  |  Чрезвычайное просшествие
Число погибших в результате разрушительного землетрясения в Непале достигло 3218, более 6500 человек получили ранения, сообщает агентство Франс Пресс со ссылкой на представителя центра по борьбе со стихийными бедствиями Непала.
Ранее было известно о 2500 жертвах стихии.
"Число жертв достигло 3218 и более 6500 пострадали", — сообщил агентству глава центра Рамешвор Дангал, передает РИА Новости.
Как напоминает российское агентство, землетрясение магнитудой 7,9 произошло в субботу утром. Власти страны накануне объявили режим ЧП в стране.
В поисково-спасательной операции участвуют военные. Также подключены иностранные спасатели из Китая, США, Канады, Австралии, Японии, США и Шри-Ланки. МЧС России направило в Непал два самолета со спасателями.