Թուրքիայի ԱԳՆ. Թուրք ազգը չի մոռանա և չի ների Գերմանիայի նախագահ Գաուկի հայտարարությունները 04/25/2015   11:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի արտգործնախարարությունը ուրբաթ ուշ երեկոյան քննադատել է նախօրեին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկի արած հայտարարությունները։
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայի նախագահը 1915 թվականի հայերի կոտորածներն անվանել է ցեղասպանություն և հայտարարել, որ Գերմանիան ևս պատասխանատվություն է կրում դրա համար:
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը իր հայտարարությունում պնդում է, թե Գաուկը իրավունք չունի «թուրք ժողովրդին վերագրել հանցագործություն, որը նա չի գործել»։
Պաշտոնական Անկարան նաև տարակուսանք է հայտնում, որ Գերմանիայի նախագահը «անտեսել է կարծիքները Գերմանիայի հարյուր հազարավոր թուրք քաղաքացիների, որոնց նույնպես նա ներկայացնում է»։
«Թուրքական պատմությունը և ինքնությունը թուրք-գերմանական հասարակության բաղադրիչ մասն է։ Այդ համայնքի անդամները լուռ չեն մնա իրենց ինքնության անարգմանն ուղղված նախաձեռնությունների դեմ։ Թուրք ազգը չի մոռանա և չի ների նախագահ Գաուկի հայտարարությունները», - ասված է Թուրքիայի արտգործնախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարությունում։
Անկարան նաև հույս է հայտնում, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը, «որը նախատեսում է առաջիկա օրերին քննարկել 1915-ի իրադարձությունների վերաբերյալ բանաձև, չեզոք և կառուցողական դիրքորոշում կորդեգրի և չի ներկայացնի մոտեցում, որը երկարատև բացասական ազդեցություն կունենար թուրք-գերմանական հարաբերությունների վրա»։
Ակնկալվում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի նախագիծը Գերմանիայի Բունդեսթագում վերջնական քննարկման կդրվի ապրիլի 30-ին, թեև խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները արդեն իսկ հավանություն են տվել փաստաթղթին։
11:19 25/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդվարդ Նալբանդյան. Շնորհակալ ենք Ռուսաստանին՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ անաչառ և հետևողական դիրքորոշման համար

МИД Турции: Турецкий народ никогда не забудет и не простит президенту Германии Гауку его заявление по поводу Геноцида армян 04/25/2015   12:21  |  Актуальная тема
МИД Турции в пятницу раскритиковал заявление президента Германии, назвавшего геноцидом преступления, совершенные против армян в Османской империи 100 лет назад. Об этом сообщает Радио Свобода.
Напомним, президент Германии Йоахим Гаук назвал геноцидом преступления, совершенные 100 лет назад в Османской империи против армян, а также представителей других национальностей, подчеркнув, что Германия также причастна к этим злодеяниям. Соответствующее заявление президент ФРГ сделал во время своего выступления после экуменической службы, которая состоялась в четверг в Берлинском соборе.
Турецкое внешнеполитическое ведомство в своем заявлении отмечает, что Гаук не имел права “приписывать турецкому народу преступление, которого он не совершал”.
Официальная Анкара выразила также недоумение по поводу того, что президент ФРГ проигнорировал мнение сотен проживающих в Германии турков, которых он представляет.
“История Турции является составляющей турецко-немецкого общества. Сотни тысяч представителей турецкого сообщества в Германии не будут молчать перед лицом такой попытки обвинить народ Турции, который никогда не забудет и не простит заявления президента Гаука", - говорится в заявлении турецкого МИД.
Анкара также выразила надежду на то, что бундестаг Германии, который планирует на днях рассмотреть резолюцию по поводу событий 1915 года, займет нейтральную и конструктивную позицию и не представит подхода, который негативно скажется на турецко-немецких отношениях.
Ожидается, что проект резолюции о признании Геноцида армян будет внесен в бундестаг на окончательное рассмотрение 30 апреля. Все фракции парламента Германии уже одобрили документ.