Ադրբեջանի փորձը՝ վերացնել հայերին իրենց պատմական հողից՝ Արցախից, ևս ցեղասպանություն է. Բարոնուհի Քերոլայն Քոքս 04/23/2015   12:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Սա միակ տեղն է, որ ես ցանկանում եմ գտնվել այսօր և վաղը և մաս կազմել Ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին»,- այսօր Երևանում հայտարարեց հայ ազգի մեծ բարեկամ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը՝ միաժամանակ նաև շնորհակալություն հայտնելով իրեն այդ պատվին արժանացնելու համար:
«Ես համոզված եմ, որ սա ամոթ է,- ասաց բարոնուհին՝ անդրադառնալով Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը,- Ծափահարում եմ այն ազգային կառավարություններին, որոնք ճանաչել են ցեղասպանությունները, ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև մնացած բոլոր ցեղասպանությունները»:
Քերոլայն Քոքսը նշեց, որ այսօր էլ աշխարհի տարբեր կողմերում ցեղասպանությունները շարունակվում են: Նա հատկապես ընգդծեց Սուդանի կառավարության կողմից է իրականացվող էթնիկ զտումները՝ նշելով. «Դրա նպատակն է Սուդանը վերածել իսլամական պետության»:
«Այսօր աշխարհում կես միլիոն մարդ ստիպված է թաքնվել ու ապրել քարանձավներում, բայց ինքնաթիռները գիշերը լույսերի օգնությամբ գտնում ու շարունակում են ոչնչացնել նրանց»,- ասաց բարոնուհին՝ հավելելով, որ այս ամենի հանդեպ աշխարհը լուռ է:
Քերոլայն Քոքսը նշեց նաև, որ Ադրբեջանի փորձը՝ վերացնել հայերին իրենց պատմական հողից՝ Արցախից, ևս ցեղասպանություն է:
«Ինձ համար պատիվ է եղել լինել ձեզ հետ, լինել Արցախում: Ես հպարտ եմ ինձ զգում, որ ունեցել եմ նման հնարավորություն՝ տեսնել Արցախի վերածնունդը: Դուք փյունիկ եք, դուք փշուրներից կարողանում եք կերտել հոյակերտություն»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ԼՂՀ-ն այսօր ունի «հիմնավոր պահանջ, ինչպես և՝ Կոսովոն»:
Բարոնուհին հայտնեց, որ խոնարհվում է Հռոմի Պապի առաջ՝ նրա հզոր հայտարարության համար:
«Թուրք ժողովրդի շահերից է բխում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը», - ասաց նա՝ հատուկ ընդգծելով նաև, որ կան թուրքեր, ովքեր Ցեղասպանության ժամանակ օգնել են հայերին, ովքեր քաջություն են ունեցել դա կոչել Ցեղասպանություն և այսօր էլ պայքարում են, որպեսզի իրենց երկրի կառավարությունը ճանաչի Ցեղասպանությունը:
«Եթե ցեղասպանությունները չեն դատապարտվում, դրանք շարունակվում են: Ժողովրդավարական երկրները պարտավոր են օգտագործել իրենց ազատությունն ու պայքարել դրա համար»,- ասաց նա:
21:37 16/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հիշում եմ և պահանջում. Վերածնունդ» խորագրով ցուցահանդես՝ Երևանի քաղաքապետարանում
21:01 16/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀունաստանի խորհրդարանի նախագահը Երևանում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանութան 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին
20:37 14/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀերմինե Նաղդալյանը կոչ է արել հայերի հետ միասին ոգեկոչել 1,5 միլիոն նահատակների հիշատակը

Баронесса Кэролайн Кокс назвала еще одним геноцидом попытку Азербайджана уничтожить армян на их исторической родине – в Арцахе 04/23/2015   13:10  |  Актуальная тема
Попытка Азербайджана уничтожить армян на их же исторической родине – в Арцахе (армянский топоним Нагорного Карабаха) – тоже геноцид. Об этом на пресс-конференции в рамках проходящего в Ереване глобального форума “Против преступления геноцида” в Ереване заявила баронесса Кэролайн Кокс.
Для меня большая честь находиться здесь и в Арцахе. Я горда тем, что мне представилась такая возможность видеть возрождение Арцаха. Вы как птица феникс, Вы сумели возродиться из пепла”, - сказала баронесса. “У НКР сегодня есть обоснованное требование, как и у Косово”, - добавила она.
Она также отметила, что желает находиться в Армении и принимать участие в мероприятиях в память о жертвах Геноцида армян в Османской империи. Она назвала позором политику Турции по отрицанию факта Геноцида армян. Я аплодирую правительствам тех стран, которые признали не только геноцид армянского народа, но и все другие геноциды.
Кэролайн Кокс отметила, что сегодня в разных уголках мира продолжают осуществляться геноциды.
“Сегодня люди вынуждены прятаться и находить себе убежище в пещерах, но авиация находит их и уничтожает”, -сказала баронесса, выразив сожаление по поводу того, что мир за всем этим молча наблюдает.
Кэролайн Кокс заявила, что преклоняет голову перед Папой Римским Франциском за его слова.
"Признание Анкарой Геноцида армян исходит из интересов турецкого народа”, - отметила она, особо подчеркнув при этом, что среди турков были люди, которые помогали армянам во время геноцида, которые нашли в себе смелость назвать те события геноцидом и бороться за его признание со стороны турецкого правительства.