«Ես պատրաստ եմ իրենց ամեն սպանված երեխու համար 50 000 դոլար վճարել». Վարդան Պետրոսյանի գործով տուժող 04/21/2015   16:24  |  Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետրոսյանի գործով Վերաքննիչ դատական նիստում այսօր հերթական միջադեպը գրանցվեց, երբ դատարանում բարձրացվեց վնասի փոխհատուցման հայցի խնդիրը:
Ավտովթարից տուժած Հակոբյանների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ռուբեն Բալոյանը նշեց, որ չնայած Վարդան Պետրոսյանը 20 000 դոլար է տվել Հակոբյաններին, սակայն դա տրվել է որպես օգնություն և ոչ թե որպես վնասի փոխհատուցում: Ուստի՝ տուժողներն այժմ պահանջում են վճարել վթարի հետևանքով մարմնական ծանր վնասվածքներ ստացած Տաթևիկի բուժման ծախսերը:
Փաստաբանը նաև նշեց, որ Վարդան Պետրոսյանը պարտավոր է փոխհատուցել այդ ծախսերը: Բալոյանի այս հայտարարությունը վարդան Պետրոսյանի հարազատների վրդովմունքն առաջացրեեց դահլիճում: Աղմուկ բարձրացավ, ինչին տուժողներն էլ իրենց կողմից հերթին պատասխանեցին լսվող գնահատականներին:
«Ես պատրաստ եմ իրենց ամեն սպանված երեխու համար 50 հազար դոլար վճարել: Էրեխեքիս սպանել են, երկու երեխիս գլուխը կերել են, տարել դրել են գերեզմաններ, ասում են՝ լավություն ենք արել»,- ասաց Արթուր Հակոբյանը:
Ի դեպ, տուժողներն այսօր դատարան ձեռնունայն չէին ներկայացել: Նրանք բերել էին ու դատարանին ներկայացրեցին մի ձայնասկավառակ, որտեղ, տուժողի իրավահաջորդ Նաիրա Հայրապետյանի խոսքով, իրենց և Վարդան Պետրոսյանի հարազատների հանդիպման ձայնագրությունն է:
«Ես այստեղ ասում եմ, որ Տաթևիկի համար մենք պետք է հայց ներկայացնենք: Ահա բարեկամները նստած են՝ հիացած իրենցից, իրենք եկան՝ «ոչ ոք չիմանա», տղամարդ էր մեջները, իբր թե տղամարդու խոսք տվեցին: Այս ամենը, ինչ որ ես ասում եմ սրա մեջ կա»,- ասաց Նաիրա Հայրապետյանը՝ ցույց տալով ձայնասկավառակը:
Նշենք, որ բացի վնասի փոխհատռուցման պահանջից, տուժող կողմը պահանջում է նաև խստացնել Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանի կայացրած վճռով նախատեսված պատիժը:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Ռուբեն Բալոյանն ու մեղադրող Արթուր Սարգսյանն այսօր հայտարարեցին, թե Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանն անարդարացիորեն անտեսել է 2 անձանց մահվան ու 4 անձանց մարմնական վնասներ ստանալու հանգամանքները՝ պատժի չափն ընտրելիս հանգելով սխալ հետևությունների:

Потерпевшая сторона и прокурор требуют ужесточить наказание актеру Вардану Петросяну 04/21/2015 16:52 | Криминальная хроника
Потерпевшая сторона по делу о смертельном ДТП с участием известного сатирика Вардана Петросяна требует компенсации за причиненный ущерб и ужесточения наказания, назначенного актеру судом первой инстанции.
Адвокат Рубен Балоян, представляющий интересы семьи Акопянов, на заседании Апелляционного суда во вторник отметил, что Вардан Петросян заплатил 20 тыс. долларов Акопянам, однако это была помощь, а не компенсация за причиненный ущерб. Исходя из этого, потерпевшая сторона требует оплатить расходы на лечение Татевик Акопян, получившей тяжелые травмы в результате ДТП
Данное заявление адвоката вызвало у родственников Вардана Петросяна негодование.
Представитель правопреемников потерпевших Рубен Балоян и поддерживающий в суде обвинение прокурор Артур Саркисян заявили, что суд общей юрисдикции Котайкской области проигнорировал смерть двоих человек и факт причинения 4 лицам телесных повреждений, и сделал неверные выводы при выборе меры наказания.
Напомним, суд первой инстанции Котайкской области Армении 29 января с.г.признал известного актера Вардана Петросяна виновным в ДТП со смертельным исходом и приговорил к 5 годам заключения, а также лишил его водительских прав сроком на два года.
20 октября 2013г., в районе 22:10 по местному времени, на 2-м километре автотрассы Егвард-Ереван столкнулись автомобили “BMW-320” и “ВАЗ-21214”. За рулем автомобиля марки “BMW” находился известный армянский актёр, сатирик Вардан Петросян. В результате аварии водитель “ВАЗ-21214” и шестеро пассажиров с телесными повреждениями были госпитализированы в больницу. Эдгар Акопян скончался по дороге в клинику, а Эдвард Акопян умер в медцентре “Армения”. Телесные повреждения получил также Вардан Петросян, который после выписки из больницы был взят под стражу.
Ранее адвокат потерпевшей стороны заявил, что они требуют приговорить Вардана Петросяна как минимум к шести годам лишения свободы и лишить его водительских прав на три года.