ՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովն իր խորին շնորհակալությունն է հայտնում Եվրոպական խորհրդարանին 04/16/2015   15:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովն իր խորին շնորհակալությունն է հայտնում Եվրոպական խորհրդարանին,  բոլոր այն պատգամավորներին, ովքեր երեկ,    Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում,   պաշտպանեցին ճշմարտությունն ու արդարությունը եւ կողմ քվեարկեցին Հայոց ցեղասպանությունը  դատապարտող  բանաձևին։
Այս մասին, մասնավորապես, ասված է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին հղված՝ ԱԺ հանձնաժողովի նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի նամակում:
«Դուք եւս մեկ անգամ ապացուցեցիք,  որ որեւէ քաղաքական կամ տնտեսական  շահ չի կարող վեր  լինել  ճշմարտությունից,  եւ որ մեր բոլոր գործողությունների չափորոշիչը պիտի լինի միմիայն արդարությունը։
Հարգարժան գործընկերներ,  այս բանաձեւի ընդունմամբ դուք կրկին անգամ  վերահաստատեցիք ձեր  հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու  համամարդկային արժեքներին եւ հաստատեցիք, որ պատմական ճշմարտությունը երբեք ու որեւէ ժամանակում  չի կարող եւ չպետք է լինի սակարկման առարկա։
Որպես «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ,  ուզում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի բոլոր քաղաքական ուժերին եւ հատկապես Եվրոպայի Պահպանողականների եւ Ռեֆորմիստների  դաշինքին, որի  անդամ է «Բարգավաճ Հայաստան»-ը։ Եվրոպայի Պահպանողականների եւ Ռեֆորմիստների դաշինքի  11 պատգամավոր, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի  փոխնախագահ  Ռիշարդ Չարնեցկին,  Հայաստան-ԵՄ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սաջադ Քարիմը, եղել են  Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի համահեղինակներ, իսկ խմբակցության պատգամավորները միաձայն կողմ են քվեարկել ներկայացված բանաձեւին։

Наира Зограбян: Принятием резолюции по Геноциду армян Европарламент подтвердил, что историческая правда не должна быть предметом торга 04/16/2015   17:22  |  Лента новостей
Постоянная Комиссия Национального Собрания Армении по вопросам европейской интеграции выражает глубокую признательность Европейскому парламенту, всем депутатам, которые накануне на пленарном заседании Европарламента защитили истину и справедливость, проголосовав за принятие резолюции, осуждающей Геноцид армян. Об этом говорится в письме председателя партии “Процветающая Армения” Наиры Зограбян, адресованном европейским парламентариям.
Вы в очередной раз доказали, что никакие политические или экономические интересы не могут быть выше истины, и что критерием для всех наших действий должна быть только справедливость.Уважаемые коллеги, принятием данной резолюции вы вновь подтвердили вашу приверженность делу защиты прав человека и общечеловеческим ценностям, подтвердили, что историческая правда никогда и ни в какие времена не может и не должна быть предметом торга”, – отмечается в письме Зограбян.
Европарламент в составе представителей из 28 стран, воздав дань уважения памяти 1.5 млн. армян, ставших жертвами Геноцида, призывает Европейскую комиссию и Совет Европы последовать его примеру.