ՀՅԴ-ն սևեռված է կրթության նախարարի պորտֆելի վրա, Աշոտյանն էլ՝ ԱԽՔ նշանակվելու մասին է երազում. «Հրապարակ» 04/15/2015   08:04  |  Մամուլ
«Հրապարակ»-ը գրում է, որոշ տեղեկություններով՝ ՀՅԴ-ն կոալիցիա կմտնի ոչ թե սահմանադրական բարեփոխումներից հետո, այլ՝ նախաշեմին:
Ըստ նույն տեղեկությունների՝ ՀՅԴ-ն հատկապես սևեռված է կրթության նախարարի պորտֆելի վրա: Թերևս դա է պատճառը, որ վերջին ամիսներին դեմ կամ ձեռնպահ է «քվեարկում» Աշոտյանի ներկայացրած օրինագծերին, որոնց անգամ ՀԱԿ-ն ու «Ժառանգությունն» են կողմ քվեարկում. խոսքը «Գիտատեխնիկական փորձաքննության» և «Կրթության և հանրակրթության մասին» օրենքների մասին է:
«Եթե ՀՅԴ-ին հաջողվի պորտֆելն առնել Աշոտյանի ձեռքից՝ հանուն Լևոն Մկրտչյանի, ապա Մկրտչյանը չորրորդ անգամ կվերադառնա այս աթոռին՝ ապացուցելով, որ բազմիցս կարելի է մտնել նույն գետը: Ի դեպ, ինքը՝ Աշոտյանն էլ երազում է Արթուր Բաղդասարյանի նախկին պաշտոնին՝ ԱԽՔ նշանակվելու մասին»,- գրում է թերթը։

“Грапарак”: АРФД нацелилась на портфель главы Минобрнауки, а Ашотян мечтает о назначении на пост секретаря Совбеза 04/15/2015 10:50 | Пресса
По некоторым сведениям, АРФ “Дашнакцутюн” вступит в коалицию в преддверии конституционных реформ, а не после их проведения. Об этом пишет газета “Грапарак”.
Как отмечает издание, согласно тем же сведениям, АРФД особо нацелилась на портфель министра образования и науки. Пожалуй, именно по этой причине АРФД высказывается против или же воздерживается при голосовании по представленным Ашотяном законопроектам, по которым даже АНК и “Наследие” голосуют “за”. Речь идет о законах “О научной и научно-технической экспертизе” и “Об образовании”.
“Если АРФД удастся отобрать у Ашотяна портфель в пользу Левона Мкртчяна, то Мкртчян в четвертый раз возглавит это ведомство, доказав, что в одну и ту же реку можно входить неоднократно. Кстати, Ашотян мечтает о назначении на пост секретаря Совета национальной безопасности, который ранее занимал Артур Багдасарян”, - пишет газета.