ՀԱԿ խմբակցությունը կանգնած է պառակտման եզրին. «Ժամանակ» 04/11/2015   08:50  |  Մամուլ
«Ժամանակ»-ը գրում է. «ՀԱԿ խորհրդարանական խմբակցությունը, որն առանց այն էլ միատարր չէ, կանգնած է հերթական պառակտման եզրին: Այս անգամ խմբակցության ներսում տարածայնությունների պատճառ է դարձել Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ խորհրդարանի կողմից հայտարարությունն ընդունելու նախագիծը»:
Ինչպես լրատվամիջոցն է մեկնաբանում, այդ տարաձայնությունների հրապարակային դրևորումը տեղի կունենա ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում, որը պետք է հրավիրվի մինչև ապրիլի 24-ը հայտարարությունը քվեարկությամբ ընդունելու համար:
ՀԱԿ-ը դեմ է նման հայտարարություն ընդունելու գաղափարին և պատրաստվում է բոյկոտել այդ քվեարկությունը: ՀԱԿ խմբակցության նախագահն իրենց դիրքորոշումը բացատրում էր հայտարարության մեջ Համահայկական հռչակագրին արված հղումով, իսկ վերջինում էլ կան դրույթներ հայ ժողովրդի՝ Թուրքիայից ունեցած հողային պահանջների մասին:
«ՀԱԿ խմբակցության անդամ երկու պատգամավորներ՝ Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանն ու Վերակազմյալ ՍԴՀԿ ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը մտադիր են ոչ միայն մասնակցել արտահերթ նստաշրջանին, այլեւ կողմ քվեարկել այդ հայտարարության ընդունմանը: Ամենայն հավանականությամբ, նրանք տեղյակ են պահել ՀԱԿ խմբակցության ղեկավարին իրենց դիրքորոշման մասին, ինչի պատճառով էլ Զուրաբյանը ստիպված է եղել հայտարարություն տարածել միայն ՀԱԿ խմբակցության անունից»,- գրում է թերթը:

“Жаманак”: Парламентская фракция АНК на грани раскола 04/11/2015   12:12  |  Пресса
Парламентская фракция “Армянского национального конгресса”(АНК), которая и без того не отличается однородностью своего состава, стоит на грани очередного раскола. На сей раз причиной внутренних разногласий стал проект заявления Национального Собрания по случаю 100-й годовщины Геноцида армян. Об этом пишет газета “Жаманак”.
Как отмечает издание, эти разногласия проявятся публично на внеочередном заседании парламента, которое будет созвано до 24 апреля для принятия заявления путем голосования.
АНК выступает против идеи принятия заявления и собирается бойкотировать голосование. В качестве обоснования своей позиции руководитель фракции ссылается на Всеармянскую декларацию, в частности на положения, касающиеся территориальных претензий армянского народа к Турции.
Два депутата от фракции АНК – лидер Народной партии Армении Степан Демирчян и реорганизованной Социал-демократической партии Гнчякян Людмила Саркисян – намерены не только участвовать во внеочередном заседании, но и проголосовать за принятие заявления. По всей вероятности, они проинформировали главу фракции о своей позиции, по причине которой Зурабян был вынужден распространить заявление лишь от имени АНК”, - пишет газета.