Վարչապետը մասնակցել է «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» միջազգային համաժողովի շրջանակում անցկացվող կլոր սեղանի բացմանը 03/31/2015   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր Ազգային ժողովում մասնակցել է «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» միջազգային համաժողովի շրջանակում կազմակերպված կլոր սեղան-քննարկման բացմանը: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով նման ներկայացուցչական միջոցառման կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին՝ վարչապետը նշել է. «Մենք մեծապես կարևորում ենք նման քննարկումների անցկացումը, որոնք թույլ են տալիս գնահատել ինտեգրացիոն գործընթացների ընթացքը, ինչպես նաև նախանշել կազմակերպության հետագա զարգացման հեռանկարները:
Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրասիական տնտեսական միությունը դիտարկում է որպես ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի գաղափարների վրա հիմնված և առավելագույնս շահավետ հարաբերությունների զարգացման ձևաչափ:
Գործնական առումով, Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալով՝ Հայաստանի տնտեսությունը դառնում է ավելի քան 170 միլիոնանոց շուկայի մաս, ինչը ներդրումների և խոշոր  երկարաժամկետ նախագծերի իրականացման համար մեր երկիրը դարձնում է առավել գրավիչ:
Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների միջև ապրանքների փոխադարձ առևտրում չեն իրականացվում մաքսային ձևակերպումներ, ինչի արդյունքում կրճատվում են տնտեսվարող սուբյեկտների  համար ֆինանսական ծախսերը և ժամկետները:
Ապրանքների փոխադարձ առևտրում վերանում են նաև տեխնիկական խոչընդոտները և կիրառվում է համապատասխանության գնահատման միասնական համակարգ: Միևնույն ժամանակ հնարավորություն է ստեղծվում զարգացնելու Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների կազմակերպությունների միջև արտադրական  կոոպերացիայի համակարգը:
Եվրասիական տնտեսական միության գործունեությունն ավելի է խորացնում անդամ երկրների միջև արդեն իսկ գոյություն ունեցող երկկողմ կապերն ու հարաբերությունները, ինչպես նաև մեծ հնարավորություններ է ընձեռում առևտրատնտեսական ոլորտում միջպետական փոխգործակցության համար: Այս ամենն անչափ կարևոր է ներկայիս աշխարհաքաղաքական և տնտեսական գործընթացներում»:
Հովիկ Աբրահամյանն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել կլոր սեղանի մասնակիցներին և հույս հայտնել, որ միջոցառման ընթացքում հնչած   առաջարկությունները կգտնեն իրենց գործնական կիրառումը:
«Հայաստանը պատրաստակամ է համակարգային և ենթակառուցվածքային բարեփոխումների ընթացքում կուտակած իր փորձը ներդնել ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման համար: Անհրաժեշտ եմ համարում ընդգծել, որ մեր գերխնդիրն է արդարացնել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ժողովուրդների ակնկալիքները և շոշափելիորեն բարձրացնել մեր քաղաքացիների կենսամակարդակն ու բարեկեցությունը», - եզրափակել է կառավարության ղեկավարը:
Հաջորդիվ վարչապետ Աբրահամյանը ներկա է գտնվել Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված «Մեծ հաղթանակի ուղիներով» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը, ծանոթացել խորհրդային շրջանի հայ և ռուս գեղանկարիչների աշխատանքներին: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել էր Ազգային ժողովի և «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDEA) հիմնադրամի կողմից:

Овик Абраамян: Членство в ЕАЭС повышает инвестиционную привлекательность Армении 03/31/2015   14:56  |  Лента новостей
Членство в Евразийском экономическом союзе делает Армению более привлекательной с точки зрения инвестиций и реализации крупных долгосрочных проектов. Об этом заявил премьер-министр Армении Овик Абраамян на открытии в НС РА круглого стола в рамках международной конференции “Евразийские экономические перспективы”,сообщает во вторник пресс-служба правительства РА.
“В практическом плане со вступлением в ЕАЭС, экономика Армения становится частью более чем 170-миллионного рынка, что делает нашу страну более привлекательной с точки зрения инвестиций и реализации крупных долгосрочных проектов”, - считает премьер РА.
Он также отметил, что Армения рассматривает Евразийский экономический союз(ЕАЭС) как формат развития максимально выгодных отношений, основанный на идеях свободного перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
“Во взаимной торговле товарами между странами-членами ЕАЭС не проводится таможенное оформление, в результате чего сокращаются финансовые расходы и сроки на ведение хозяйствующими субъектами своей деятельности. Во взаимной торговле товарами имеет место также устранение технических барьеров и действует общая система оценки соответствия. В то же время появляется возможность развивать систему производственной кооперации между организациями стран-участниц ЕАЭС”, - отметил Овик Абраамян.
“Деятельность Евразийского экономического союза еще более углубляет уже налаженные между странами двусторонние связи и отношения, а также создает большие возможности для межгосударственного сотрудничества в торгово-экономической сфере. Все это чрезвычайно важно в нынешних геополитических и экономических реалиях”, - заявил премьер.
“Армения готова привнести свой опыт, накопленный в ходе системных и инфраструктурных реформ, в развитие интеграционных процессов. Считаю необходимым подчеркнуть, что наша сверхзадача – оправдать ожидания народов стран-членов ЕАЭС и ощутимо повысить уровень жизни и благосостояние наших граждан”, - резюмировал глава правительства РА.
Премьер Армении пожелал продуктивной работы участникам круглого стола, а также выразил надежду на то, что озвученные на мероприятии предложения найдут свое практическое применение.