Արման Կիրակոսյանի հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդում. Ադրբեջանը ձգտում է վերսկսել զինված հակամարտությունը 03/27/2015   10:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտի 26-ին ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի հանդիպմանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Դեսպան Կիրակոսյանն անդրադարձավ մարտի 19-ին Շփման գծի հյուսիսային հատվածում` ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանում, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացրած դիվերսիոն գործողությանը, որի հետևանքով զոհվել էր ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի չորս զինծառայող: Նա ընդգծեց, որ ԼՂՀ ՊԲ հակահարվածի արդյունքում հակառակորդը տվել է բազմաթիվ զոհեր, ինչն ադրբեջանական կողմը փորձում է թաքցնել` պաշտոնապես արգելելով լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցելությունները սահմանամերձ բնակավայրեր:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը նշեց, որ Ադրբեջանն առաջին անգամ կիրառել է խոշոր՝ 120 մմ տրամաչափի հրետանի, ինչն ի ցույց է դնում Բաքվի մտադրությունը` շարունակել ընթանալ զինված առճակատման ճանապարհով: Դրանով Ադրբեջանը ձգտում է խարխլել 1994թ. հրադադարի վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագիրը, խախտել ռազմական հավասարակշռությունը: Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կոչ արվեց ուշադրություն դարձնել այդ վտանգավոր զարգացման վրա:
Դեսպանն ափսոսանք հայտնեց, որ այն ժամանակ, երբ միջազգային հանրությունը նշում է ռասայական խտրականության վերացման միջազգային օրը, Ադրբեջանի ղեկավարությունը հանդես է գալիս այլատյացության և անհանդուրժողականության կոչերով: Այդ կապակցությամբ նա մեջբերեց Ադրբեջանի նախագահի և պաշտպանության նախարարի հայտարարությունները, որոնցում նրանք տարածքային նկրտումներ են ներկայացրել Հայաստանի մայրաքաղաքի և այլ տարածքների նկատմամբ ու անթաքույց արտահայտել իրենց մտադրությունը արցախյան հիմնահարցը լուծել ռազմական ագրեսիայի ճանապարհով:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծեց, որ Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունը և զանգվածային ջարդերից պաշտպանությունը հանդիսանում է ԼՂՀ իշխանությունների պարտականությունը: Նա հիշատակեց, որ Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող ԼՂ տարածքներում իրականացվել են հայ բնակչության էթնիկական զտումներ: Այդ համատեքստում Արման Կիրակոսյանը փաստեց, որ Ադրբեջանը ձգտում է վերսկսել զինված հակամարտությունը` Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը ուժով ճնշելու նպատակով:
Դատապարտելով Ադրբեջանի ուժային քաղաքականությունը՝ դեսպանը շեշտեց, որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում իրավիճակի սրման և դրա հետևանքների համար: Նա վերահաստատեց Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման միջոցով հիմք է հանդիսանում խաղաղ բանակցությունների առաջընթացի համար:

Постпред Армении в ОБСЕ: Азербайджан стремится к возобновлению вооруженного противостояния в зоне карабахского конфликта 03/27/2015   11:05  |  Актуальная тема
Азербайджан стремится к возобновлению вооруженного противостояния в зоне карабахского конфликта. Об этом заявил постпред Армении в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, посол Арман Киракосян, выступая на заседании постоянного совета ОБСЕ в четверг, сообщает пресс-служба МИД РА.
Посол Киракосян коснулся предпринятой азербайджанскими ВС диверсии в северной части линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана - в Мартакертском районе Нагорно-Карабахской Республики (НКР), в результате которого погибли 4 военнослужащих Армии обороны НКР. Он отметил, что в результате контрудара АО НКР противник понес значительные потери в живой силе, которые азербайджанская сторона пытается скрыть, официально запретив журналистам и представителям гражданского общества посещать приграничные населенные пункты.
Постпред Армении в ОБСЕ отметил, что Азербайджан впервые применил крупнокалиберную артиллерию диаметром 120 мм., что демонстрирует намерение Баку продолжить эскалацию посредством вооруженных столкновений. Тем самым Азербайджан стремится подорвать трехстороннее соглашение о прекращении огня от 1994 года, нарушить военное равновесие. Посол призвал сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ  обратить внимание на эти опасные тенденции.
Посол выразил сожаление заявлениями Азербайджана, выступающего с призывами к ксенофобии и нетерпимости в то время, когда мировое сообщество отмечает Международный день борьбы за ликвидацию расовой дискриминации. В это связи он привел заявления президента Азербайджана и главы Минобороны этой страны, в которых последние предъявляют территориальные претензии к армянской столице и другим территориям и открыто заявляют о своем намерении решить нагорно-карабахский вопрос путем военной агрессии.
Постоянный представитель Армении в ОБСЕ отметил, что физическая безопасность народа НКР и его защита от массовых погромов является обязанностью властей Нагорно-Карабахской Республики. Он упомянул о том, что на контролируемых Азербайджаном территориях Нагорного Карабаха были осуществлены этнические чистки. В этом контексте Арман Киракосян констатировал, что Азербайджан стремится возобновить военный конфликт с целью силового подавления права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
Осуждая силовую политику Азербайджана, посол подчеркнул, что Азербайджан несет ответственность за обострение ситуации и его последствия. Он вновь подтвердил принципиальную позицию Армении, согласно которой упрочение режима прекращения огня путем реализации мер по укреплению доверия служит основой для продвижения мирных переговорах.