Սերժ Սարգսյանը Բելգիայում հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Գերմանիայի կանցլերի հետ 03/19/2015   19:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ կառուցողական երկխոսությանն ու հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին վերաբերող հարցեր:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին, որոնք, կողմերի համոզմամբ, կարևոր տեղ են զբաղեցնում Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերություններում:
Սերժ Սարգսյանը և Դոնալդ Տուսկն անդրադարձել են նաև 2014թ. տարեվերջից ԵՄ-ի հետ քննարկվող Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող նոր իրավական շրջանակը ձևավորելու հարցին և Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խնդիրներին ու մարտահրավերներին:
ԵԺԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում Նախագահը Սերժ Սարգսյանը կարճատև հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությանն ու Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

Серж Саргсян обсудил с Дональдом Туском и Ангелой Меркель перспективы развития отношений Армении с ЕС 03/19/2015 21:10 | Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Королевстве Бельгия президент Серж Саргсян сегодня в рамках саммита Европейской народной партии встретился с председателем Европейского совета Дональдом Туском. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники обсудили вопросы, относящиеся к конструктивному диалогу и перспективам развития отношений Армения-ЕС.
На встрече стороны коснулись осуществляемых в Армении реформ, которые, по их убеждению, занимают важное место в отношениях Армении с Евросоюзом.
Серж Саргсян и Дональд Туск коснулись также обсуждаемого с конца 2014 года с ЕС вопроса формирования новых правовых рамок, регулирующих отношения Армения-ЕС и работ по подготовке к саммиту Восточного партнерства в Риге. Собеседники коснулись также проблем и вызовов в регионе Южного Кавказа.
В рамках саммита ЕНП президент Серж Саргсян провел короткую встречу с канцлером Федеративной Республики Германия Ангелой Меркель. Собеседники обсудили вопросы, касающиеся двустороннего и многостороннего армяно-германского сотрудничества и развития отношений Армения-Евросоюз.
Серж Саргсян в конце визита дал объемное интервью авторитетной французской телекомпании «Франс-24», коснувшись отношений Армения-Евросоюз, содержания 100-летней годовщины Геноцида армян и намеченных к проведению в текущем году мемориальных мероприятий, отношений Армения-Турция, региональных проблем и вызовов и ряда других тем.