Անկախ դատական համակարգ ունենալու համար պատգամավորները կարևորում են կոռուպցիայի հաղթահարումը 03/18/2015   12:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատական անկախ համակարգի սկիզբը պետք է դրվի կրթական ոլորտում: Այսօր Երևանում ընթացող «Եվրանեսթի» խորհրդարանական վեհաժողովի 4-րդ լիագումար նիստի ժամանակ կարծիք հայտնեց ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը:
«Հասկանում եմ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների խնդիրը, բայց ինձ թվում է՝ մեծ ուշադրություն է պետք դարձնել կրթությանը,- ասաց նա,- քանի որ դատական համակարգի սկիզբը գալիս է կրթական համակարգից, որտեղ կձևավորվեն անկախ քաղաքական կամքով ապագա դատավորներ»:
Մինչդեռ, ըստ Թևան Պողոսյանի, Հայաստնում այսօր «կոռուպցիա կա նաև կրթական համակարգում, կոռուպցիա կա նաև աշխատանքային փորձի սկզբում որևէ իրապահ մարմնում որպես իրավաբան ներգրավվելու հարցում»:
«Եվ այս ամբողջ շղթան, եթե մի տեղից չկտրենք, միշտ շարունակվելու է»,- ասաց պատգամավորը` հավելելով, որ այն մարդիկ, ովքեր այսօր ղեկավարում են դատական համակարգը, մի շղթայի մաս են, և իրենք էլ նպաստել են, որ դատական համակարգն անկախ չլինի: Անկախ դատավորների դաստիարակության հարցում Թևան Պողոսյանը եվրոպական կառույցներին կոչ արեց սկսել կրթական համակարգի բարեփոխումներից:
Իր գործընկերոջ այս տեսակետը կիսեց նաև ՀՀ ԱԺ ՕԵԿ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը` հավելելով, որ դատական անկախ համակարգը կարող է ձևավորվել երկու գործոնի ազդեցությամբ` գործադիր իշխանությունից անկախ համակարգի ձևավորմամբ, և երկրորդ` «դատավորների անկախությունը` կորպորատիվ խաղի կանոններից»:
«Հայաստանի համար սա առաջնային և կարևորագույն խնդիրներից մեկն է»,- նշեց նա:
ԱԺ ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն էլ կոչ արեց Հայաստան-ԵՄ ապագա իրավական փաստաթղթում կարևոր շեշտադրումներից մեկն անել անկախ դատական համակարգի պահանջի վրա:

Депутаты парламента Армении назвали важное условие достижения независимости судебной системы 03/18/2015   12:57  |  Актуальная тема
Начало независимости судебной системы должно быть положено в сфере образования. Об этом в среду на проходящем в Ереване четвертом пленарном заседании Парламентской Ассамблеи “Евронест” в Ереване заявил депутат НС Армении Теван Погосян.
“При всей важности проведения институциональных реформ, я думаю, следует уделить особое внимание образованию”, - отметил он.
Теван Погосян при этом указал на наличие коррупции и в образовательной сфере. “Коррупция присутствует и в начале трудовой карьеры при обустройстве на работу в какой-либо из правоохранительных органов в качестве юриста", - отметил парламентарий.
“Это будет продолжаться до тех пор, пока мы не перережем эту цепь”, - сказал депутат, добавив, что те люди, которые сегодня стоят у руля судебной системы, являются звеньями одной цепи, и они содействовали тому, чтобы судебная система не была независимой. Теван Погосян призвал европейские структуры в вопросе пестования независимых судей начать реформы со сферы образования.
Его мнение разделяет также депутат от парламентской фракции “Оринац еркир’(“Страна законности”) Мгер Шахгельдян. По его словам, независимая судебная система может сформироваться под воздействием двух факторов: создание независимой от исполнительной власти системы и независимость судей от правил корпоративной игры.
В свою очередь депутат фракции от “Процветающей Армении” Наира Зограбян призвала сделать акцент в будущем правовом документе “Армения-ЕС” на требовании о независимой судебной системе.