ՔԿՀ-ների բեռնաթափումը պրոբացիոն ծառայության ներդրման ոչ թե նպատակը, այլ աշխատանքի արդյունքն է 03/13/2015   11:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ-ում պրոբացիոն ծառայության ներդրման հիմնական խնդիրը «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը համարում է օրենսդրական կարգավորումների և մասնագիտական հմտությունների զարգացումը:
Դեռևս պարզ չէ, թե ինչ օրենսդրական կարգավորում կստանա Պրոբացիոն ծառայությունը նոր ՔԴՕ-ում և ինչ մասնագետներ են աշխատելու դրանում, այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում նշեց նա:
«Քաղաքացիական հասարևակության ինստիտուտ» ՀԿ նախագահ Արման Դանիելյանն էլ կարծիք հայտնեց, թե իշխանությունները դեռևս լավ չեն գիտակցում, թե ինչ ասել է պրոբացիոն ծառայություն: Նա նաև մտավախություն հայտնեց, որ մի հնարավոր է նոր ցուցանակ փակցվի, բայց դրանից իրավիճակ չփոխվի:
«Սոցիալական արդարություն» ՀԿ նախագահ Արշակ Գասպարյանն էլ հայտնեց, որ լսելով պրոբացիոն ծառայության մասին՝ դատապարտյալներն արդեն իսկ սկսել են դիմել իրենց կազմակերպություն` հարցով, թե երբ է ի վերջո ներդրվելու պրոբացիան, որպեսզի իրենք գնան տուն: Արշակ գասպարյանի խոսքով՝ սա բուն նպատակի թյուր ներկայացման հետևանք է, քանի որ ՔԿՀ-ների բեռնաթափումը այս ծառայության ներդրման ոչ թե նպատակը, այլ աշխատանքի արդյունքը պետք է լինի:
ԱՀ Քրեակատարողական վարչության այլընտրանքային պատիժների կատարման բաժնի պետ Արման Ավետիսյանն էլ նշեց, որ Պրոբացիոն ծառայությունը այն կառույցը չի լինելու, որը «հենց ստեղծվի, բոլոր դռները բացվելու են ու ասեն` բոլորդ ազատ եք, գնացեք տուն»:
Միաժամանակ պատասխանելով Արման Դանիելյանի այն դիտարկմանը, թե այլընտրանքաին պատիժների կատարման բաժինը կարող է անվանափոխվել ու աշխարհին ցույց տալ, որ մենք արդեն ունենք պրոբացիոն ծառայություն:

Эксперты поделились своими соображениями по поводу внедрения Службы пробации в Армении 03/13/2015 11:59 | Актуальная тема
Эксперт по юридическим вопросам НПО “Защита прав без границ” Асмик Арутюнян считает основной задачей внедрения в Армении Службы пробации развитие норм законодательного регулирования и профессиональных навыков.
“Пока не ясно, каким будет правовое регулирование Службы пробации в новом Уголовно-процессуальном кодексе РА, и какие специалисты будут работать там”, - отметила она на пресс-конференции в пятницу.
В свою очередь председатель общественной организации “Институт гражданского общества” Арман Даниелян выразил мнение, что власти пока не совсем хорошо представляет, что есть Служба пробации.
В свою очередь глава общественной организации “Социальная справедливость” Аршак Гаспарян заявил, что осужденные, узнав о Службе пробации, стали интересоваться о возможных сроках ее внедрения, которая позволит им отправиться домой. По словам Аршака Гаспаряна, это следствие превратного представления основной задачи, поскольку разгрузка пенитенциарных учреждений должна быть не целью внедрения этой Службы, а результатом проведенной работы.
Начальник отдела по исполнению альтернативных наказаний Уголовно-исполнительного управления Минюста РА Арам Аветисян, в свою очередь, отметил, что служба пробации не станет той структурой, с открытием которой перед осужденными распахнутся двери на волю.