Գյումրիում կրակոցների գործով հետախուզվում են Գրիգորյան եղբայրները 03/11/2015   12:56  |  Քրեական խրոնիկոն
2015 թվականի մարտի 7-ի երեկոյան Գյումրիում տեղի ունեցած զինված միջադեպի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով պարզվել են մի շարք հանգամանքներ, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանցից մի քանիսի ինքնությունը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ՝ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ մարտի 10-ին որոշում է կայացվել՝ Գյումրի քաղաքի բնակիչներ  Գրիգորյան եղբայրներին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։
Ա.Գրիգորյանը մեղադրվում է երկու և ավելի անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու, իսկ Գ.Գրիգորյանը՝ ապօրինի ձեռք բերած և կրած հրազենի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ։
Նույն օրը նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում։ Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումները միջոցներ են ձեռնարկում՝ հետախուզվող անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Գյումրիի Մյասնիկյան փողոցում մարտի 7-ին տեղի ունեցած զինված միջադեպի հետևանքով տարբեր մարմնական վնասվածքներով հիվանդանոց է տեղափոխվել 6 անձ։
Մարտի 8-ին Շիրակի մարզային քննչական վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ` երկու և ավելի անձանց նկատմամբ սպանության փորձի, զինված խուլիգանության, ապօրինի զենք-ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Մարտի 11-ին վարույթն իրականացնող մարմինը բժշկական կենտրոնից տեղեկացվել է, որ նշված միջադեպի հետևանքով բաց, թափանցող, կոտորակային, օտար մարմին գանգի խոռոչում, գանգի ոսկրերի բազմաբեկորային կոտրվածքներ, ներգանգային հեմատոմաներ, ուղեղային հեմատոմաներ ախտորոշմամբ բժշկական կենտրոն տեղափոխված Կնյազ Սմբատի Ղազարյանը մահացել է։
Կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտումն ապահովելու, բոլոր մասնակիցների ինքնությունը, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները պարզելու ուղղությամբ։

Братья Григоряны объявлены в розыск по делу о стрельбе в Гюмри с шестью ранеными, один из которых скончался в больнице 03/11/2015 14:05 | Криминальная хроника
Установлены ряд обстоятельств и личности нескольких предполагаемых участников инцидента со стрельбой в Гюмри, в результате которого пострадали 6 человек.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, по совокупности добытых следствием доказательств 10 марта было вынесено решение о привлечении проживающих в Гюмри братьев Григорянов в качестве обвиняемых.
А. Григорян обвиняется в покушении на убийство двух и более лиц, а Г. Григорян - в совершении хулиганства с применением незаконно приобретенного оружия.
“В отношении них в тот же день была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу и объявлен в розыск. Соответствующие подразделения полиции предпринимают меры по их поимке”, - говорится в сообщении.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, 7 марта поздно вечером в городе Гюмри произошел инцидент со стрельбой, в результате которого шесть человек с огнестрельными и колото-резаными ранениями, а также телесными повреждениями были госпитализированы в местную больницу с территории, расположенной напротив дома по улице Мясникяна №165.
8 марта по данному факту в следственном управлении СК Армении по Ширакской области было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 34-104 (покушение на убийство двух и более лиц), ч. 4 ст. 258 (хулиганство, совершенное с применением оружия),ч. 1 ст. 235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА.
11 марта орган, медцентр известил следствие о смерти одного из пострадавших – Князя Смбатовича Казаряна, госпитализированного в больницу с открытым проникающим дробовым ранением, инородным телом в черепной полости, оскольчатым переломом черепа, внутричерепными и мозговыми гематомами.
“Проводятся необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия для обеспечения многостороннего исследования обстоятельств дела, установления всех участников инцидента и совершенных ими действий”, - отмечается в сообщении.