ՕԵԿ-ն առաջարկում է ՀՀ քաղաքացիներին տալ տարադրամով վարկերի վերաձևակերպման հնարավորություն 03/06/2015   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում դոլարի և եվրոյի նկատմամբ 2014-ի տարեվերջից դրամի արժեզրկմամբ պայմանավորված՝ բավականին բարդ իրավիճակ է ստեղծվել տարադրամով վարկեր ունեցող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար:
Ազգային ժողովի «Օրինաց երկիր» խմբակցությունն առաջարկում է նվազեցնել ազգային արժույթի փոխարժեքի տատանման բացասական ազդեցությունն  այն քաղաքացիների համար, ովքեր  ունեն տարադրամով վարկերի և փոխառությունների գծով չկատարված պարտավորություններ:
Այդ նպատակով խմբակցությունն օրերս հանդես է եկել ՀՀ քաղաքացիների` տարադրամով վարկերի վերաձևակերպման օրենսդրական նախաձեռնությամբ:
Օրինագծով, մասնավորապես, առաջարկվում է պարտավորեցնել վարկատու բանկային, վարկային և այլ կազմակերպություններին՝ տարադրամով հիփոթեքային ապահովմամբ վարկային և փոխառնական չկատարված պայմանագրային պայմանավորություններ ունեցող ՀՀ քաղաքացիների դիմումների հիման վրա, իրականացնել պարտավորությունների վերակառուցում՝ պայմանագրի օգտագործման համար որոշված վճարումների և վարկային պարտավորությունների մնացորդը ՀՀ ազգային արժույթով վերահաշվարկման և ամրագրման միջոցով:
Վարկային պայմանագրային պարտավորությունների չափը՝ հիմնական պարտավորությունների գումարը, տուգանքների վճարների գծով պարտքերը, կանխավճարներ ցանկացած այլ վճարումներ և վարկի տնօրինման վճարային պարտավորություններ, ՀՀ ազգային արժույթով  որոշվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից վարկային, փոխառնական պայմանագրի կնքման ամսաթվով, տարադրամի և ՀՀ ազգային արժույթի պաշտոնական փոխարժեքի հիման վրա:
Ընդ որում՝ վերակառուցումից և վերահաշվարկից հետո վարկի օգտագործման համար նախատեսված վճարի չափը չի կարող լինել ավելին, քան 12,2 տոկոսը:
Օրինագծերը հեղինակներն առաջարկում են այն ընդունվելու դեպքում գործողության մեջ դնել 2016 թվականի հունվարի 1-ից և դրանից հետո մեկ տարվա ընթացքում արգելել այն վարկառուների (պարտապանների) անշարժ գույքի պարտադրաբար օտարումը, որոնց վարկային պարտավորությունները պետք է կառուցվածքայնացվեն այս օրենքի հիման վրա:
08:25 11/02/2015  |  ՄամուլՓորձում են կանխել դրամի հնարավոր արժեզրկումը. «Հայկական ժամանակ»
08:47 07/02/2015  |  ՄամուլՌեզիդենտ բնակիչների դրամային և արտարժութային ավանդները նվազել են. «168 ժամ»
08:15 07/02/2015  |  ՄամուլՌուսական ռուբլու կտրուկ արժեզրկումը` լրջագույն խնդիր հայաստանյան արտադրողների համար. «Հայկական ժամանակ»

Фракция “Оринац еркир” предлагает дать гражданам Армении возможность переоформить валютные кредиты в драмовые 03/06/2015   15:12  |  Лента новостей
Ввиду наблюдавшейся в конце 2014 года девальвации армянской национальной валюты по отношению к евро и доллару физические и юридические лица, имеющие валютные кредиты, оказались в сложной ситуации.
Фракция Национального Собрания Армении “Оринац еркир” предлагает ослабить негативное влияние волатильности курса национальной валюты для тех граждан, которые имеют невыполненные обязательства по валютным кредитам и займам.
С этой целью парламентская фракция на днях выступила с законодательной инициативой о переоформлении валютных кредитов в драмовые.
Законопроектом, в частности, предлагается обязать банки, кредитные и другие организации  провести на основе заявлений граждан Армении, имеющих невыполненные контрактные договоренности по ипотечным кредитам и займам,реструктуризацию обязательств путем перерасчета и закрепления в национальной валюте остатка фиксированных взносов по договору и кредитных обязательств.
Размер кредитных договорных обязательств: основная сумма обязательств, задолженность по уплате штрафов, иные взносы по предоплате, платежные обязательства по распоряжению кредитом, определяются Центральным банком Армении в нацвалюте на основе официального курса армянского драма к инвалюте в соответствии с датой заключения договора.
После реструктуризации и перерасчета размер платы за использование кредита не может превышать 12.2%.
Авторы законопроекта предлагают в случае принятия документа ввести его в обращение с 1 января 2016 года, а после этого запретить в течение года принудительное отчуждение имущества заемщиков(должников),кредитные обязательства которых должны быть структурированы на основе данного закона.