Հայաստանի արտգործնախարարը և Իսրայելի նախագահը կարևորել են քաղաքական երկխոսության աշխուժացումը 03/05/2015   18:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 5-ին աշխատանքային այցելությամբ Երուսաղեմ ժամանած Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին նախագահական նստավայրում ընդունեց Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին՝ Իսրայելի նախագահը, կարևորելով Հայաստանի արտգործնախարարի այցելությունը, վստահություն հայտնեց, որ այն կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ հայ և հրեա ժողովուրդները շաղկապված են հազարամյակների բարեկամության ավանդույթներով, ինչը լավ հիմք է ստեղծում՝ միջպետական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման համար։
Նախագահ Ռիվլինը և նախարար Նալբանդյանը կարևորեցին քաղաքական երկխոսության աշխուժացումը, ինչը նրանց համոզմամբ հնարավորություն կընձեռի ընդլայնել համագործակցությունը նաև այլ բանագավառներում։
Հանդիպմանը քննարկվեց հայ և հրեա ժողովուրդների համատեղ պատասխանատվությունը՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ։

Эдвард Налбандян и Реувен Ривлин отметили особую ответственность армян и евреев в деле предотвращения преступлений против человечества 03/06/2015   00:32  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и президент Израиля Реувен Ривлин на состоявшейся 5 марта в Иерусалиме встрече отметили особую ответственность армянского и еврейского народов в деле предотвращения преступлений против человечества. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
“В ходе встречи стороны выразили общее мнение, что армянский и еврейский народы имеют особую ответственность в деле предотвращения преступлений против человечества”, - отмечается в сообщении.
Приветствуя министра Налбандяна, президент Израиля, отметил важность визита министра иностранных дел Армении и выразил уверенность, что он будет способствовать укреплению двусторонних отношений.
В свою очередь Налбандян подчеркнул, что армянский и еврейский народы взаимосвязаны традициями тысячелетней дружбы, что создает хорошую основу для дальнейшего укрепления межгосударственных отношений.
“Президент Ривлин и министр Налбандян подчеркнули важность активизации политического диалога, что, по их убеждению, откроет возможности для расширения сотрудничества и в других областях”, - говорится в сообщении.