«Երրորդմասցի Լյովիկի» սպանությունը նախապես ու մանրակրկիտ մշակված հանցագործություն է 03/05/2015   12:36  |  Քրեական խրոնիկոն
Արդեն երկրորդ օրն է, ինչ ՀՀ-ում հետին պլան են մղվել քաղաքական խմորումների, ընդդիմության շարքերում պառակտումների շուրջ թեժ քննարկումները: Հայ հասարակությունը երեկվանից ի վեր քննարկման նոր՝ ավելի բովանդակալից թեմա ունի. ի՞նչ խմորումներ են ընթանում հայաստանյան գողական աշխարհում և ինչ զարգացումների պետք է դեռ սպասենք:
Երեկ կեսօրին, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ մոտ տեղի ունեցած փոխհրաձգության արդյունքում, հիշեցնենք, սպանվել էր քրեական աշխարհում հայտնի «Երրորդմասցի Լյովիկը» (Լևոն Ղազարյանը) և նրա մտերիմներ Դերոն (Դրաստամատ Թադևոսյան) և Մոսոն (Մեսրոպ Նազարյանց):
Քրեական այս հերթական հաշվեհարդարն առանձնանում է իր հանդգնությամբ, եթե չասենք՝ լկտիությամբ: Երեք մարդու սպանությունը տեղի է ունենում հենց ՔԿՀ մուտքի դիմաց, տեսախցիկների ներկայությամբ, օրը ցերեկով:
Այն, որ այդ տարածքը տեսահսկվում է և տեղի ունեցածն ամբողջությամբ արձանագրվում է, սպանության կազմակերպիչներն ու իրականացնողներն ուղղակի չէին կարող չիմանալ:
Ուրեմն՝ նրանց նպատակն էլ հենց դա է եղել, թերևս հարկ է եղել ինչ-որ մեկին ինչ-որ բան ցույց տալ կամ հասկացնել: Իսկ այն, որ սպանությունը նախապես ու մարնրակրկիտ մշակված է եղել, փաստում է նաև այն, որ դիմակավորված մարդասպանները նախապես են իմացել, որ Լյովիկն իր շքախմբով այդ օրը, այդ ժամին այցելելու է ՔԿՀ-ում գտնվող կալանավորներից մեկին: Թե ու՞մ, առայժմ ստույգ հայտնի չէ, բայց մեր ունեցած տեղեկություններով՝ մեկին, ով վերջերս է կալանավորվել՝ սպանության մեղադրանքով:
Բացի այդ, խումբը հանցանքի վայր է եկել շատ լավ պատրաստված ու, թերևս, քաջ իմանալով, որ հակառակորդը ևս անզեն չէ:
Դեպքի վայրում երեկ գտնված զինատեսակները՝ ինքնաձիգ և ատրճանակ, վկայում են, որ մարդասպաններն իրենց թիրախին տեղում ոչնչացնելու նպատակ են ունեցել, քանզի ինքնաձիգից կրակելու պարագայում թիրախը չի էլ հասցնի պատասխան կրակոց արձակել:
Ինչ վերաբերում է մյուս զինատեսակին՝ ատրճանակին, ապա դրանք էլ ենթադրաբար եղել են Լյովիկի մարդկանց մոտ, ովքեր փորձել են պաշտպանվել, բայց չեն հասցրել:
Ի դեպ, սա ևս մի տխուր իրողություն է բացահայտում. մարդիկ մեր երկրում ոչ միայն մինչև ատամները զինված, անարգել շրջում են փողոցներում ու կրակում իրար վրա, այլև դրանով գալիս են ՔԿՀ ու նույնիսկ ներս մտնում հատուկ ռեժիմի հիմնարկի տարածք՝ տվյալ դեպքում՝ առնվազն ավտոկայանատեղի:
Ի դեպ, հետաքրքրական մի հանգամանք ևս. երեկ դեպքի վայրում աշխատող քննիչները հայտարարում էին, որ ՔԿՀ-ի տարածքը հսկող տեսախցիկների նկարահանումներն առգրավված են: Ենթադրվում էր, որ դրանց միջոցով, եթե ոչ դիմակավորված անձանց, ապա գոնե նրանց ավտոմեքենան հնարավոր կլինի հայտնաբերել: Բայց պարզվում է՝ ոչ:
Մեր տեղեկություններով՝ պարզվել է, որ հանցագործների ավտոմեքենան գողացված է, պետհամարանիշն էլ՝ կեղծված: Եվ սա ևս ավելորդ անգամ ապացուցում է, որ հանցանքը պլանավորվել է նախապես և իրագործվել ամենայն մանրամասնություններով: Ի դեպ, վերջերս մեծ աղմուկ հանած մեկ այն ցինիկ հանցագործություն՝ ԲՀԿ--ական Արտակ Խաչատրյանի առեւանգումը եւս, ըստ տեղեկությունների, իրականացվել էր կեղծ համարանիշեր կրող ավտոմեքենայով։
Ի դեպ, դեպքի վայրում բացի մեծ թվով զենք-զինամթերքից, երեկ նաև մեծ քանակությամբ փողի պատառիկներ էին թափված տարածքով մեկ: Ինչը վկայում է, որ սպանվածների մոտ նաև մեծ գումար է եղել, որը կրակոցների արդյունքում պատառոտվել ու շաղ է եկել տարածքում: Նախատեսված էր այդ գումարը ՔԿՀ-ում իրենց սպասող կալանավորին հանձնելու՞, թե՞ մեկ այլ նպատակի համար, դեռևս անհայտ է մնում:
Չնայած բազմաթիվ շրջանառվող վարկածներին ու ենթադրություններին, դեռևս անհայտ է մնում նաև, թե ու՞մ էր հարկավոր վերացնել «Երրորդմասցի Լյովիկին» ու ինչու նման հանդուգն ու հրապարակային եղանակով:
Ինչ վերաբերում է սպանվածին, որքան էլ որ փորձենք հետևել «կամ լավը, կամ ոչինչ» ընդունված կանոնին, ստիպված ենք փաստել, որ 43-ամյա քրեական հեղինակության անվան հետ կապված գողական «ռազբորկաները» ևս քիչ չեն եղել:
Դրանցից առաջին աղմկահարույցներից մեկը թերևս 2005 «ՏԷՑ-ի կրուգ»-ում տեղի ունեցած փոխհրաձգությունն էր: Դրա հետևանքով մահացել էր Մհեր Տեր-Հարությունյանը, վիրավորվել էին մի քանի տասնյակ մարդիկ: «Ռազբորկայի» պատճառը, ըստ մամուլի, թիվ 69 երթուղային գծի համար ծագած վեճն էր:
Անցյալ տարի մարտին էլ Լյովիկի անունը դարձյալ շրջանառվեց, այս անգամ՝ Օշականցի Գևորիկին ծեծի ենթարկելու պատմության մեջ: Նա Տույ մականվամբ հայտնի քրեական հեղինակություն Քանաքեռցի Արթուրի հետ ծեծի էր ենթարկել «օրենքով գող» Օշականցի Գևորիկին՝ Գևորգ Մելիքյանին, այն բանի համար, որ քրեական աշխարհի մի ներկայացուցիչ ինչ-որ հարցով զանգահարել էր Օշականցի Գևորիկին: Նա էլ հայհոյել էր զանգողին:
Բացի այդ, «Երրորդմասցի Լյովիկը» նաև «օրենքով գող»  Պզոյի՝ Արմեն Ղազարյանի եղբոր որդին է, ինչի շնորհիվ էլ վայելում էր հայաստանյան քրեական աշխարհի որոշ հատվածի հովանավորչությունը:
Նրա հորեղբայրը, հիշեցնենք, Նյու Յորքի Դաշնային դատարանի որոշմամբ, ատապարտվել է 3 տարվա ազատազրկման՝ դրամաշորթության համար:
Ամեն դեպքում, ովքեր էլ որ լինեն կանգնած այս մութ պատմության հետևում, մի բան պարզ է. այս պատմությունն այսքանով չի ավարտվի:
Առջևում անխուսափելիորեն սպասվում են «նոր ռազբորկաներ»: Դժվար է հավատալ, որ Պզոն թույլ կտա, որ իր եղբորորդու սպանությունն անպատասխան մնա, ով էլ որ լինի կանգնած դրա հետևում:

Некоторые факты указывают на то, что убийство криминального авторитета “Ерордмасци Лёвика” было заранее и тщательно спланировано 03/05/2015   14:10  |  Криминальная хроника
Вчерашний инцидент с убийством троих человек среди бела дня у ереванского уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” вызвал широкий общественный резонанс, отодвинув на задний план внутриполитические брожения в стране.
Как уже ранее сообщало “Фактинфо”, в результате перестрелки 4 марта днем недалеко от ереванского уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” были убиты криминальный авторитет по кличке Ерордмасци Лёвика(Лёвик с третьего участка) и двое человек из его окружения – Драстамат Тадевосян(Деро)и Месроп Назарянц (Мосо). Последние скончались по дороге в больницу.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам ст. 104 (Убийство) и ст. 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств)УК РА.
В рамках расследования уголовного дела проводятся неотложные следственные действия, в частности изъяты записи со всех установленных на месте инцидента камер видеонаблюдения.
Организаторы и исполнители преступления не могли не знать о том, что территория отслеживается видеокамерами.
Это дает основание полагать, что они тем самым хотели кому-то что-то показать или дать понять. На то, что убийство было тщательно спланировано, указывает то, что убийцы в масках заранее знали о планах криминального авторитета “Ерордмсаци Лёвика”, собиравшегося вместе со своей “свитой” навестить одного из заключенных, содержащих в УИУ “Нубарашен”. Кого именно, пока точно не известно, однако, по сведениям «Фактинфо”, это кто-то из заключенных, который был недавно осужден по обвинению в убийстве.
Кроме того, группа была тщательно подготовлена, зная о том, что противник, вероятно, будет тоже вооружен.
Найденное на месте преступления оружие, в частности автомат и пистолет, свидетельствуют о том, что они намеревались ликвидировать мишень.
Предположительно, пистолет принадлежал людям из окружения “Лёвика”, которые пытались защититься, однако не успели.
Предполагается, что с  помощью записей с камер видеонаблюдения удастся, если не установить личности преступников, то хотя бы найти их автомобиль. Но не тут было.
По информации “Фактинфо”, выяснилось, что преступники приехали на угнанном автомобиле с поддельными номерами. Это в лишний раз доказывает, что преступление было заранее спланировано.
На месте происшествия найдено также большое количество оружия и боеприпасов. По всей территории были разбросаны фрагменты денежных купюр, что свидетельствует о том, что у убитых при себе была большая сумма денег. Пока не известно, планировали ли они передать наличность заключенному или сумма предназначалась для других целей.
Как и, впрочем, не ясно, чьих это рук дело и почему в открытую понадобилось “убирать” “Ерордмасци Лёвика”?
Что касается убитого, то с его именем связано немало “криминальных разборок”.
Наиболее громкой является история с перестрелкой в районе “Теци круг” на окраине Еревана, которая произошла еще в 2005 году. В результате инцидента погиб Мгер Тер-Петросян, еще несколько десятков человек получили ранение. “Причиной “разборки”, согласно муссируемым в прессе сведениям, стал спор из-за маршрутной линии 69.
Имя “Лёвика” всплыло также в марте прошлого года: на сей раз в качестве участника инцидента с избиением другой известной в криминальных кругах личности Геворика Меликяна, более известного под прозвищем Геворик Ошаканский. “Левик” вместе с Артуром Канакерским по кличке Туй избили вора “в законе” Геворика Ошаканского за то, что один из представителей криминального сообщества позвонил по какому-то вопросу Геворику Ошаканскому, а он нецензурно выразился в его адрес.
Кроме того, “Ерордмасци Лёвик” является племянником вора в “законе” Армена Казаряна (Пзо),благодаря чему пользовался покровительством некоторых представителей криминального мира.
Его дядя решением Федерального суда Нью-Йорка был осужден к трем годам лишения свободы за вымогательство.