Զինծառայողի ինքնասպանության գործով ձերբակալվել է 3 անձ 03/02/2015   13:57  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ժամկետային զինծառայող, շարքային Ալբերտ Սաֆարյանի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է 3 անձ։
Մասնավորապես ձերբակալվել են՝ վաշտի ավագ, ենթասպա Արայիկ Սուքիասյանը, ժամկետային զինծառայողներ՝ շարքային Գևորգ Ղազարյանը և կրտսեր սերժանտ Միհրան Հովակիմյանը։
Ժամկետային զինծառայողները կասկածվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 1-րդ մասով և 359-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու մեջ (մի խումբ անձանց կողմից զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները խախտելը նրանց միջև ստորադասության հարաբերությունների բացակայության դեպքում, որն արտահայտվել է ծաղրուծանակի ենթարկելով կամ հալածելով կամ ծեծելով կամ այլ բռնի գործողություններ կատարելով ), իսկ վաշտի ավագը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 358.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու մեջ (զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելու կապակցությամբ ստորադասին ծեծելը կամ նրա նկատմամբ այլ բռնություն գործադրելը)։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 27.02.2015թ.՝ ժամը 20:40-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության տակ գտնվող մարտական դիրքում, նույն զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Ալբերտ Էմիլի Սաֆարյանը, ըստ նախնական տվյալների, իրեն ամրակցված ինքնաձիգով մահացու հրազենային վնասվածք է հասցրել ինքն իրեն՝ ստորին ծնոտի շրջանում:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ինքնասպանության հասցնելը): Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական միջոցառումները՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Трое военнослужащих задержаны по делу о гибели солдата-срочника Альберта Сафаряна – СК Армении 03/02/2015   14:36  |  Актуальная тема
Трое человек задержаны в рамках расследуемого в Главном военном следственном управлении СК Армении уголовного дела о гибели солдата срочной службы, рядового Альберта Сафаряна. Об этом сообщается на официальной странице Следственного комитета Армении в социальной сети Facebook.
Согласно информации, задержаны старшина роты, прапорщик Араик Сукиасян, а также солдаты срочной службы, рядовой Геворк Казарян и младший сержант Мигран Овакимян.
Солдаты-срочники подозреваются в совершении деяния, предусмотренного ч. 1ст. 359 и п. 2 ч. 2ст. 359(нарушение группой лиц уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности, выразившееся в унижении чести и достоинства личности, в издевательстве над ними или их преследовании либо соединенное с применением насилия), а старшине роты инкриминируется ч.2 ст. 358.1(нанесение побоев или применение иного насилия в отношении подчиненного в связи с исполнением им обязанностей военной службы)УК РА.
Ранее сообщалось, что 27 февраля, примерно 20:40 на боевом опорном пункте оборонительного участка одной из воинской частей, дислоцированных на северном направлении Армии обороны НКР, солдат-срочник Альберт Сафарян, по предварительным данным, нанес себе смертельное огнестрельное ранение в области нижней челюсти из закрепленного за ним автомата.
По данному факту возбуждено уголовное дело по ч. 1ст. 110 УК РА (доведение до самоубийства).Расследование продолжается, проводятся необходимые следственные мероприятия для обеспечения многостороннего исследования всех обстоятельств инцидента.