Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով կդիմեն Եվրոդատարան 02/27/2015   16:44  |  Քրեական խրոնիկոն
Պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով ՀՀ բոլոր դատական ատյանները սպառել ենք և պատրաստվում ենք դիմել Եվրոդատարան: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Վոլոդյա Ավետիսյանի պաշտպան Արա Զաքարյան:
Պաշտպանը կրկին անգամ նշել է, որ այս գործը քաղաքական է, և ՀՀ դատարաններն այս գործի շրջանակներում հերթական անգամ ցույց են տվել, որ  չեն կարող իրականացնել արդարադատություն և որ միայն կատարում են իշխանության պատվերը:
Ըստ պաշտպանի՝ այդ մասին վկայում է այն հանգամանքը, որ գործի ընթացքում թույլ են տրվել օրենքի բազմաթիվ կոպիտ խախտումներ, Եվրոպական և Վճռաբեկ դատարանի նախադեպերին հակասող գործողություններ, որոնց արդյունքում էլ Ավետիսյանը չկատարված հանցագործության համար դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման:
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատավճիռը վերաքննիչ դատարանը անփոփոխ է թողել, իսկ Վճռաբեկը՝ վարույթ չի ընդունել:
Ըստ մեղադրանքի՝ Վոլոդյա Ավետիսյանը, հանդիսանալով պահեստազորի գնդապետ, չարաշահել է իր՝ որպես նախկին զինվորական ծառայողի նկատմամբ Երևան քաղաքի բնակիչ Ալբերտ Մաթոսյանի վստահությունը և վստահեցրել, թե զինվորական բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց միջոցով կարող է կարգավորել նրա՝ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի թիվ N զորամասում ժամկետային զինվորական ծառայության նշանակված որդուն նույն զորամասում համակարգչային օպերատոր նշանակելու հարցը։Ք
Պահեստազորի գնդապետին մեղադրանք է առաջադրվել երկու հոդվածներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով:
11:22 03/11/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎոլոդյա Ավետիսյանի գործն ուղարկվել է Վճռաբեկ դատարան
15:13 24/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախարարն սպասում է Վոլոդյա Ավետիսյանի նկատմամբ վերջնական դատական ակտին

Полковник запаса Володя Аветисян собирается обратиться в Евросуд - адвокат 02/27/2015   17:20  |  Криминальная хроника
Осужденный к 6 годам заключения полковника запаса Володя Аветисян намерен обратиться в Европейский суд по правам человека.Об этом в пятницу на встрече с журналистами сообщил адвокат Аветисяна Ара Закарян.
Адвокат в очередной раз отметил, что дело против его подзащитного имеет под собой политическую подоплеку, и все судебные инстанции Армении показали, что не могут осуществлять правосудие, а лишь исполняют приказ властей.
По словам защиты, об этом свидетельствует тот факт, что в ходе расследования дела имели место грубейшие нарушения закона, действия, противоречащие прецедентам Европейского и Кассационного судов, в результате которых Аветисяна приговорили за несовершенное преступление к 6 годам лишения свободы.
Напомним, полковнику запаса Аветисяну инкриминировали две статьи Уголовного кодекса Армении: п. 5 ч. 2 ст. 34-178(“попытка мошенничества под предлогом получения взятки”) и пп. 2 и 5 ч. 2 ст. 178 УК РА(“мошенничество в крупном размере под предлогом получения взятки”).
Суд общей юрисдикции столичных административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун 17 июля приговорил Володю Аветисяна к 6 годам лишения свободы.
Апелляционный суд оставил без изменений приговор нижестоящей инстанции, а Кассационный суд не принял жалобу к своему производству.