Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չի զրկվի պետության հատկացրած գրասենյակից 02/05/2015   11:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունն այսօր կայացած նիստում որոշ փոփոխություններ կատարեց նախկինում իր ընդունած որոշումներում:
Դրանցից մեկով որոշվեց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին պետության կողմից հատկացված գրասենյակի գոծունեությունը երկարացնել, ինչպես նշեց կառավարությանաշխատակազմի ղեկավար նախարար դավիթ Հարությունյանը՝ «ցկյանս»:
Դավիթ Հարությունյանը նաև մեկնաբանեց, որ այս որոշման անհրաժեշտությունը ծագել է այն բանից հետո, երբ լրացել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի 70-ամյակը, և կառավարությունում հասկացել են, որ 70 տարեկանում ևս մարդը «կարող է ակտիվ գործունեություն ծավալել»:
Բանն այն է, որ գործող կարգում սահմանափակում էր դրված. Պետության կողմից պաշտոնաթող նախագահին գրասենյակ էր տրամադրվում մինչև 70 տարին լրանալը: Առաջարկով փոփոխությամբ՝ այս սահմանափակումը հանվեց:
Բացի այդ, կառավարությունն առաջարկում է պաշտոնաթող նախագահին հատկացվող թոշակի չափը հաշվարկել գործող նախագահի աշխատավարձի 80%-ի չափով:

Первый президент Армении Левон Тер-Петросян не лишится офиса, предоставляемого ему государством 02/05/2015   12:07  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг внесло ряд изменений в ранее принятые им решения.
В частности, решено продлить “навечно” срок деятельности офиса, предоставленного государством первому президенту Армении Левону Тер-Петросяну.
Как отметил руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян, необходимость в принятии данного решения возникла после 70-летия Левона Тер-Петросян. В правительстве поняли, что человек и в 70 лет может вести активную деятельность.
Дело в том, что действующий порядок накладывал ограничения: государство предоставляет отставному президенту офис до достижения им 70- летнего возраста. С внесением предложенной поправки данное ограничение было снято.
Кроме того, правительство предлагает исчислять выдаваемую президенту в отставке пенсию в размере 80% от заработной платы действующего главы государства.